Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Agnieszka Bożyk
Jak wzmocnić   pamięć i koncentrację

Jak wzmocnić pamięć i koncentrację

Jest wiele naturalnych środków, które poprawiają pracę mózgu, wspomagają pamięć i koncentrację, a nie wpływają negatywnie na zdrowie. Należą do nich m.in. zioła, które stosowane zewnętrznie, jak i wewnętrznie mają niezwykłą moc.

Wiadomo przecież, że nie tylko poszczególne składniki ziół, ale nawet same zapachy oddziałują na mózg. Badacze twierdzą, że dostarczają one informacji o otoczeniu, wpływają na umysł, sprawność fizyczną i podstawowe reakcje fizjologiczne. Za pomocą zapachów można też wspomagać pamięć. Po jakie zioła i przyprawy warto zatem sięgać?

Rozmaryn
– zioło wspomnień...

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L.) to ciepłolubna roślina o charakterystycznym zapachu, pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Jest surowcem znanym i stosowanym w lecznictwie, kosmetyce i kuchni od dawna. Już w starożytności kojarzono go z pamięcią i nazywano ziołem wspomnień. Świeże gałązki rozmarynu greccy filozofowie wkładali za ucho (zanim zagłębili się w analizach), a wkładane do poduszki miały poprawiać pamięć i chronić przed koszmarami. U Szekspira w Hamlecie Ofelia podarowała Laertesowi rozmaryn, by o niej pamiętał. Rośliny tej używano też podczas ślubów, rocznic bitew czy pogrzebów (wspomnienie o zmarłym). Rozmaryn wchodzi w skład kadzidła używanego w Kościele katolickim.

Jego intensywny zapach odstrasza też komary i mole. Zawiera olejek eteryczny, który stanowią m.in. 1,8-cyneol, borneol, kamfora, kamfen, geraniol, eugenol, a ekstrakty z rozmarynu zawierają taniny, garbniki, diterpeny, triterpeny, steroidy, flawonoidy i fitosterole. W świetle badań olejki eteryczne, jak i świeży rozmaryn poprawiają pamięć, gdyż zapobiegają rozkładowi acetylocholiny, która utrzymuje pamięć i pomaga w skupieniu uwagi. Ponadto terpeny, głównie cyneol, działają na receptory w mózgu. Wąchanie rozmarynu może zwiększyć pamięć nawet o 75%! Późniejsze badania wykazały również, że rozmaryn zapewnia pozytywne skutki w leczeniu choroby Alzheimera i demencji. Zapobiega depresji, niweluje stres i uspokaja, zapewniając energię i jasny umysł. Wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest naturalnym konserwantem. Należy do ziół o największej aktywności antyoksydacyjnej. Karnozol obecny w roślinie potrafi aktywować białko odpowiedzialne m.in za kontrolę rozwoju i postępu choroby.

Rozmaryn wykazuje działanie hamujące powstawanie złych mutacji ludzkiego DNA (m.in. w wątrobie i oskrzelach), zapobiega więc rozwojowi komórek nowotworowych i guzów. Chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Może być stosowany w terapii cukrzycy oraz otyłości. Poprawia trawienie, działa ochronnie i przeciwwrzodowo. Jest wykorzystywany w kuchni jako przyprawa wzbogacająca smak potraw z ryb, drobiu, jagnięciny, dań ryżowych, warzywnych i zup.

Bazylia
– królewskie listki na pamięć

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.) zwana też wonną, ogrodową lub zwyczajną to jednoroczna roślina uprawiana głównie w krajach śródziemnomorskich. Słowo „bazylia”, po łacinie basileus, znaczy „król”. Nazwę wiązano także z wężem (łac. basiliscus), gdyż stosowano ją jako antidotum na ukąszenia. Korzystne dla zdrowia właściwości bazylii docenili już nasi przodkowie, a obecnie roślina wykorzystywana jest w medycynie, kuchni i kosmetyce. Surowcem zielarskim jest ziele bazylii zawierające olejki eteryczne, garbniki, związki fenolowe, saponinowe, antocyjany, flawonoidy, białko, tłuszcze, błonnik, skrobię, garbniki, minerały (wapń, potas, magnez, siarkę, żelazo) oraz witaminy C, E, rutynę. Stosowana w kuchni jako dodatek do potraw przyspiesza i ułatwia trawienie. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, zalecana jest więc przy chorobach nerek, pęcherza moczowego, wątroby, zatok, gardła czy oskrzeli. Łagodnie obniża gorączkę i ma właściwości rozgrzewające. Dzięki flawonoidom, garbnikom i terpenom poprawia pamięć, koncentrację i ja...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.