Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jolanta Podsiadła Zdjęcia: Łukasz Wall
Malediwy   – girlanda wysp

Malediwy – girlanda wysp

O życiu na Malediwach, które wkrótce mogą zniknąć z mapy świata, z podróżnikiem i fotografikiem DR. ŁUKASZEM WALLEM, rozmawia Jolanta Podsiadła.

Pamiętam wiadomość z ostatnich wyborów prezydenckich na Malediwach. Agencje informacyjne podawały, że ktoś rzucił klątwę na jednego z kandydatów, używając czarnej magii. To była dziennikarska kaczka?

– Otóż nie. Choć Malediwy są krajem islamskim, w życiu zwykłych ludzi silnie zakorzenione są wierzenia i zachowania związane z białą i czarną magią. Islamski konserwatyzm przeplata się tu z elementami rodzimej kultury, w której wiara w siły nadprzyrodzone, znaki i moc zaklęć jest na porządku dziennym. I jeśli ktoś chce komuś zaszkodzić, a zna służące temu zaklęcia, może rzucić na niego urok. Robi to na przykład poprzez napisanie odpowiedniej formuły na skorupie orzecha kokosowego i zakopanie jej przy domu swej ofiary. I taki właśnie fakt został podany do wiadomości podczas wspomnianych wyborów prezydenckich. Tutejszych mieszkańców ani to nie dziwi, ani nie przeszkadza im w codziennym odpowiadaniu mod...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.