Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tymoteusz Onyszkiewicz

Medytacja mandali czakr

Czakry są to punkty energetyczne, które razem z towarzyszącymi im energetycznymi kanałami stanowią „narzędzie” odpowiedzialne za proces wyzwalania jaźni z koła wcieleń oraz podtrzymywania zdrowia i witalności.

MULADHARA

Pierwszą czakrą jest muladhara. To od niej rozpoczyna się wstępowanie świadomości na stopnie mistycznego poznania. Muladhara stanowi fundament materialnego istnienia, czyli w makrokosmicznym sensie jest fundamentem kosmosu i natury, a w sensie mikrokosmicznym tworzy fundament ludzkiego ciała.

Dźwięk muladhary to l’ czyli lam. Jej żywiołem jest ziemia.

Muladharę najczęściej przedstawia się pod postacią kwiatu lotosu z czterema płatkami w kolorze karminowym. Wnętrze kwiatu wyznacza białe koło i wpisany w nie żółty kwadrat, w środku którego umieszczony jest niewielki trójkąt. Kwadrat to symbol całości, symbol materialnego świata wraz ze wszystkimi występującymi w nim zjawiskami. Koło symbolizuje odwieczny cykl przyrody – życie, śmierć i odradzanie się. Wierzchołek trójkąta skierowany jest ku dołowi, trójkąt zatem stanowi wizerunek kobiecej waginy – joni. W środku trójkąta umieszczony jest lingam, czyli symbol męskiego fallusa. Razem wyrażają nadzieję na spełnienie niebiańskich zaślubin – są także ich zapowiedzią.

Kolejnym obrazem pojawiającym się w muladharze jest słoń i siedzący na nim stwórca świata Pradżapati. Jego obecność podkreśla fakt, że tak jak wszechświat stanowi ciało demiurgicznego bóstwa, tak też mandala tej czakry obejmuje całość fizycznej rzeczywistości, razem z jej kreatorem i opiekunem Pradżapatim.

Jednak to nie demiurg jest głównym bóstwem muladhary, ale Kundalini. Bogini ta w postaci węża – pradawnego symbolu mądrości, wieczności i magii – leży zwinięta „w korzeniach” ludzkiego ciała oraz ludzkiej nieświadomości i czeka na akt woli dający impuls do działania. Kundalini jest żeńską energią zwaną Šakti, czyli Moc. Šakti to potencja tkwiąca w materii, to siła wypełniająca kosmos energią ruchu, a naturę i człowieka energią życia. W muladharze Kundalini osiem razy owija się wokół lingamu, co symbolizuje wznoszenie się świadomości z Ziemi, ponad siedem kosmicznych krain, ku ósmej krainie wyzwolenia. Filarem tego wznoszenia jest statyczny pierwiastek męski, pobudzony do zbawczego działania aurą Wężowej Bogini. Šakti, jako dawczyni transcendentnej wiedzy, jako nosicielka gnozy, opanowuje pogrążony w omamieniu umysł, symbolizowany przez śpiącego Šiwę i niczym Beatrycze Dantego prowadzi świadomość z mroków cienia psyche, przez siedem sfer nieświadomości, przez mandale siedmiu czakr, ku światłu doskonałego poznania.

Mandala muladhary w mikrokosmosie ludzkiego ciała umiejscowiona jest między odbytem, a narządami płciowymi. Poprzez medytacyjne zagłębienie się w obszar muladhary wzmacnia się siłę świadomości i wolę. Wzrasta kontrola własnego ciała i libido będącego energią życia i energią seksualną. Konsekwencją kontroli nad energią Kundalini jest emocjonalna i uczuciowa stabilność oraz poczucie harmonii między ciałem a umysłem.

Muladhara tworzy „fundament” ludzkiej osobowości. Czakra ta niejako utrzymuje resztę czakr, niczym korzenie utrzymujące drzewo – drzewo kanałów, punktów energetycznych oraz towarzyszącą im rozłożystą koronę lotosowej energii ostatniej czakry. Jeśli zatem w muladharze zabraknie równowagi, będzie to wpływać negatywnie na pozostałe czakry. Muladhara jest czakrą zdrowia, siły fizycznej, seksualności i przemiany materii, zatem uzyskana w niej harmonia przynosi zdrowie, stabilność życiową i pewność siebie. Zablokowanie tej czakry może skutkować brakiem zaufania do ludzi, brakiem akceptacji swojego ciała, nadmierną wstydliwością i niechęcią do świata. Dysharmonia w muladharze grozi spadkiem poczucia bezpieczeństwa i powstawaniem stanów lękowych. Może to prowadzić do psychicznej ociężałości lub nadpobudliwości, co z kolei może skutkować nadwag...

Wydanie

W najnowszym numerze

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.