Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jan Matul
Magia miłosna

Magia miłosna

Najstarsze zapisane przykłady miłosnych zaklęć liczą sobie grubo ponad 4000 lat. Obecnie są na cenzurowanym jako przykłady pętania czyjejś woli. A mimo to można ich w internecie i książkach znaleźć wiele – wciąż jest na nie ogromne zapotrzebowanie…

Magia miłosna stosowana była od tysięcy lat, najczęściej opierała się – i wciąż opiera – na zasadach sympatii (podobieństwa) i styczności. Pierwsze zapisane magiczne formuły pochodzą z Sumeru z mniej więcej 2200 r. p.n.e. Co ciekawe, przeznaczone były głównie dla… mężczyzn (magia miłosna kojarzy się powszechnie z kobietami i lubczykiem podawanym przy wtórze zaklęcia, po konsultacji u czarownicy, naukowcy uważają jednak, że w wielu regionach to młodzi mężczyźni byli główną klientelą wiedźm).

W Grecji istniały dwa rodzaje magii miłosnej, eros dla mężczyzn (oraz… prostytutek; to jedyny w historii przypadek, kiedy kobiety używały tych samych zaklęć rozbudzających czyste pożądanie i mających na celu wyłącznie seks, co mężczyźni) i philia dla kobiet (jedno i drugie słowo oznacza „miłość”, jednak philia to raczej wymiar duchowy tego uczucia, a także miłość braterska, siostrzana). Dziś uważa się, że philia, której zadaniem było bardziej zatrzymać przy sobie mężczyznę, niż go zdobyć, pełniła trochę podobne funkcje, jak psychoterapia – kobieta po odprawieniu
rytuałów była spokojniejsza o wierność wybranka, nie bała się rywalizacji o jego serce, czuła się pewniejsza w związku, tym bardziej że zaklęcia miały przy okazji gwarantować też młodość i piękny wygląd.

Magia miłosna była tak rozpowszechniona w starożytnym świecie, że w Rzymie wręcz jej – w obawie o rozbicia rodzin – zakazano. Taka prohibicja nie przynosiła jednak znaczących efektów i wśród ofiar napojów magicznych wymienia się chociażby Lukullusa i poetę Lukrecjusza. I można tu mówić dosłownie o ofiarach, bowiem Lukullus, wódz, który zasłynął chyba najbardziej wystawnymi ucztami w dziejach ludzkości, popadł, według starożytnych przekazów, po jego wypiciu w szaleństwo i wkrótce zmarł (specyfiku nie podała mu kobieta, a wyzwoleniec Kallistenes). Zaś Lukrecjusz, dla którego napój miłosny uwarzyła wiedźma, na prośbę jego żony Lucylii, w nagłym ataku szału po spożyciu popełnił samobójstwo... Magia miłosna była powszechna też w starożytnym Egipcie (obecnie miłosne rytuały egipskie są zdecydowanie na topie i wielu uważa je za najsilniejsze w swym rodzaju) i wśród ludów semickich (to z ich rytuałów najczęściej czerpali zresztą starożytni Grecy), wśród Celtów i narodów germańskich.

W wiekach średnich oraz w renesansie magia miłosna uległa pewnej zmianie. Bardzo dużego znaczenia nabrały bowiem związki małżeńskie, zawierane dożywotnio, na rozwód mogły liczyć jednostki. Stąd dobry wybór oznaczał często osiągnięcie wyższego statusu, stałą poprawę życia. Z jednej więc strony magia – jako środek do zdobycia pozycji – zaczęła być sama źródłem dochodu.

Magiczne zaklęcia, rytuały, napoje, amulety zaczęły odpowiednio kosztować. Do uznanych wiedźm, czarownic w tajemnicy ustawiały się kolejki. Z drugiej zaś strony obiektem magii stali się głównie majętni mężczyźni, związek z którymi gwarantował awans społeczny. W tym okresie do magii miłosnej zaczęły po raz pierwszy trafiać… elementy pochodzące z religii chrześcijańskiej: w intencji rozbudzenia uczuć zapalano świece w kościołach, pod świątyniami zakopywano magiczne formuły. Na terenie Szkocji krwią z serdecznego palca na opłatku rysowano koło, opłatek przełamywano, po połowie musiały go zjeść obie strony (kochająca świadomie, drugiej podawano raczej w jakiejś potrawie). Jednocześnie magia miłosna była z całą powagą ścigana przez inkwizycję, która to instytucja uznawała, że miłosne zaklęcia stosowane są tylko i wyłącznie przez kobiety w celu zaspokajania ich niegodnych pragnień, nigdy zaś przez mężczyzn.

Czary miłosne po słowiańsku...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.