Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Teresa Szczepanek

Poszukiwanie skarbów ziemi

Od paru lat organizuję wyprawy po minerały oraz prowadzę warsztaty o właściwościach kamieni. Po zamieszczeniu w ubiegłym roku relacji z moich wypraw – „Podróż w świat minerałów” czy „W krainie wróżki Izeriny” – dostałam listy z pytaniami, gdzie jeszcze i jakie kamienie występują i można je zbierać lub wyłuskiwać z ziemi samodzielnie.

Letnie miesiące to doskonały czas na poszukiwanie skarbów ziemi, czyli rozamaitych minerałów – kamieni ozdobnych czy szlachetnych.W telegraficznym skrócie podpowiadam, jakie okolice warto odwiedzić i jakie kamienie tam znajdziecie. To tereny, gdzie byłam kilkakrotnie.

Jegłowa, Krzywina
Pamiętam pierwsze warsztaty, które prowadziłam w okolicach Jegłowej i Krzywiny. Pojechaliśmy tam szukać kryształów. Teraz wejście do lasu oznaczone jest specjalną tablicą z napisem: „Skałka Goethego”. I właśnie tam znaleźć można kryształy górskie, których uroda i energia są niesamowite. W tym samym miejscu wstępuje kwarcyt daktylowy, jedyny taki w całej Europie. A nieco dalej, na wzgórzu Gromnik natrafić można na tytanomagnetyty i niewstępujące gdzie indziej wezuwiany miodowe.

Szklary
Niedaleko Jegłowej, w powiecie ząbkowickim, znajdują się Szklary. W lesie tuż za czynną niegdyś kopalnią niklu, bez trudu znaleźć można chalcedony, opale o białej i miodowej barwie, a natura i teraz nie skąpi tam swej hojności, obdarzając poszukiwaczy pięknym, cenionym na całym świecie chryzoprazem – zwanym księciem dolnośląskich kamieni. Jego zieleń zawróciła w głowie Fryderykowi II Wielkiemu, który rozsławił ów minerał poza granicami naszego kraju.

...
Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.