Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jan Matul
Rejs w stronę mroku

Rejs w stronę mroku

Statki widma od wieków są częścią marynarskiego folkloru, bohaterami szant i morskich opowieści. Któż nie zna Latającego Holendra? Ale statki widma widywano naprawdę – naukowcy do dziś głowią się na przykład, co spotkało załogę brygantyny Mary Celeste, po której ślad zaginął pod koniec XIX wieku.

Pokuta na pokładzie

W samych latach 1891–93 angielska firma ubezpieczeniowa Lloyd otrzymała około 2000 oficjalnych zgłoszeń dotyczących napotkania przez swych klientów statków widm! Jak widać nie były to zjawiska zdarzające się od wielkiego dzwonu… Świadczy zresztą o tym obecność tajemniczych jednostek w mitach i legendach z różnych okresów, od celtyckich, po arabskie i chińskie. I wciąż słychać o nowych: w 1998 roku brytyjski książę Edward był podobno jednym ze świadków pojawienia się HMS Eurydice, która zatonęła w 1878 roku; ten statek widmo ma zresztą szczęście do oficjalnych instytucji – w 1930 roku jego obecność zaraportowała łódź podwodna Królewskiej Marynarki.

Przeglądając marynarskie legendy, opowieści, wreszcie dokumenty z epoki odkryjemy, że statków widm są w zasadzie trzy rodzaje. Pierwszym są jednostki z piekła rodem, na pokładzie których pokutują dusze grz...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.