Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

7/2019 czwarty wymiar
Alicja Łukawska
Paryska wróżka

Marie Anne Adelajde Lenormand
commons.wikimedia.org

Paryska wróżka

Panna Lenormand była najsłynniejszą wróżką doby napoleońskiej. We Francji jest uważana za wróżkę wszechczasów. Przepowiadała przyszłość biednym i bogatym. Wróżyła królowej francuskiej Marii Antoninie, cesarzowi Napoleonowi Bonaparte i jego żonie Józefinie, carowi Rosji Aleksandrowi I i wielu innym znanym osobom.

Panna Lenormand była najsłynniejszą wróżką doby napoleońskiej. We Francji jest uważana za wróżkę wszechczasów. Przepowiadała przyszłość biednym i bogatym. Wróżyła królowej francuskiej Marii Antoninie, cesarzowi Napoleonowi Bonaparte i jego żonie Józefinie, carowi Rosji Aleksandrowi I
i wielu innym znanym osobom.
 

Od dziecka miała niezwykłe zdolności paranormalne: widziała poprzez ściany, dostrzegała aury wokół ludzi i słyszała dziwne dźwięki oraz głosy, których nie słyszeli inni ludzie. Zdolności wizjonerskie wykazywała już w wieku siedmiu lat. Wtedy właśnie przepowiedziała przyszłość ksieni zakonu, w którym przebywała. Ujrzała jej wspaniały los w kręgach na wodzie. Wkrótce mniszka została mianowana przełożoną dużego klasztoru żeńskiego.

Kiedy Marie Anne dorosła, opuściła Alen˜on i przeniosła się do Paryża. W stolicy Francji rozpoczęła pracę jako sprzedawczyni w sklepie z tkaninami. Jednak wkrótce okazało się, że klienci przychodzą do tego magazynu nie tylko po to, by kupić materiał na ubranie, ale też żeby porozmawiać z młodą, kulawą kobietą, która patrzyła na nich przenikliwym wzrokiem i dawała im dobre rady na przyszłość.

W Paryżu panna Lenormand nadal szkoliła się w sztuce przepowiadania przyszłości. Umiała już wróżyć z kart, z dłoni, kształtu głowy, kręgów na wodzie, kryształowej kuli i herbacianych fusów. Znała się też na numerologii. Tego wszystkiego nauczyła się częściowo sama z książek, a częściowo od starej Cyganki, która podarowała jej używaną talię kart tarota. Ponoć Marie Anne posługiwała się też talią tarota autorstwa francuskiego okultysty znanego pod pseudonimem Etteilla (prawdziwe nazwisko Jean-Fran˜ois Alliette).
Podobno była autorką własnej talii kart. Powiadają, że umiała wyczuć palcami temperaturę, jaką emanują karty. Odczuwała, że jedne są cieplejsze, a inne chłodniejsze.

Twierdziła, że widzi w kartach różne twarze osób i sytuacje. Właśnie te niezwykłe zdolności miały pomagać jej w przepowiadaniu przyszłości. O jej wizjach szeptano na ulicach Paryża i w salonach francuskiej arystokracji. W 1797 roku 25-letnia Marie Anne otworzyła własny „salon wróżb” w Paryżu przy Rue de Tournon. Później miała swoją siedzibę przy Rue des Saints Peres. Klienci starali się do niej dostać drzwiami i oknami. Wizyta u słynnej wróżki była obowiązkowym punktem do zaliczenia dla zamożnych turystów przyjeżdżających do stolicy Francji.

– Ściany jej pokoju były pokryte wielkimi nietoperzami przybitymi za skrzydła do ściany, wypchanymi sowami, znakami kabalistycznymi, szkieletami, krótko mówiąc, wszystkim, co mogło robić wrażenie na umysłach spragnionych zjawisk paranormalnych – pisał dziewiętnastowieczny angielski podróżnik Rees Howell Gronow, autor książki Anecdotes of Celebrities of London and Paris.

Królowa
zostanie ścięta

 Największą sławę przyniosła pannie Lenormand wróżba dla królowej Francji Marii Antoniny, którą wygłosiła w Wersalu latem 1789 roku. Przepowiedziała wtedy, że władczynię czeka śmierć na szafocie. Te słowa spełniły się co do joty! Jedenaście lat później rozpoczęła się wielka rewolucja francuska. Zaś w 1793 roku Maria Antonina wstąpiła na szafot i została ścięta przez gilotynę.
W okresie wielkiej rewolucji francuskiej klienci masowo szturmowali salon panny Lenormand. Pewnego dnia zjawili się tam trzej najważniejsi przywódcy francuskiej rewolucji: Maksymilian de Robespierre, Louis de Saint Just i Jean Paul Marat. Przyszli do niej w doskonałym nastroju, pełni humoru i wiary w przyszłość rewolucji oraz własne powodzenie życiowe, traktując wizytę u panny Lenormand...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.