Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jan Matul
Huculskie  czarowanie

Fot.: Q13 (CC BY-SA 3.0, www.commons.wikimedia.org)

Huculskie czarowanie

Molfarowie byli centralnymi postaciami kultury huculskiej, kimś na kształt indiańskich szamanów: leczyli, wieszczyli, komunikowali się z zaświatami. Mychajłę Neczaja uważa się za ostatniego molfara. Przepowiedział upadek samemu Wiktorowi Janukowyczowi. Wkrótce potem został zabity przez fanatyka religijnego. Czy naprawdę molfarów już nie ma?

Zaklęty czy bełkoczący?

Obecnie populację Hucułów, do których niektórzy wliczają Łemków i Bojków, szacuje się na 1–1,2 miliona, więc całkiem spora to grupa – jednocześnie jednak bardzo mało znana. A już o huculskich czarownikach i uzdrowicielach, czyli molfarach, wiedzą tylko głęboko siedzący w temacie. Językoznawcy do dziś spierają się zresztą, skąd pochodzi słowo „molfar”. Jedni optują za tym, że od „molfa”, co w huculskiej gwarze oznaczało „zaklęty przedmiot” – figurkę przedstawiającą najczęściej człowieka lub zwierzę – który równie dobrze mógł posłużyć dobrym, jak i złym celom. Stąd i molfarowie byli biali i czarni – dobrzy i źli. Druga grupa naukowców opowiada się za rumuńskim pochodzeniem słowa – w tym języku „molfa” oznacza „bełkotać”, „niewyraźnie mówić”. I jakby samoistnie kojar...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.