Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jędrzej Fijałkowski
Ekologicznie i holistycznie

Ekologicznie i holistycznie

Ze Stanisławem Staniszewskim – biznesmenem, radomianinem z dziada prapradziada, pomysłodawcą, budowniczym i właścicielem osiedla XXI wieku oraz przychodni zdrowia – rozmawia Jędrzej Fijałkowski.

Stawia Pan w centrum Radomia najnowocześniejsze osiedle w Polsce, tworzy Pan jedyną w kraju taką naturalną przychodnię zdrowia, organizuje biokonferencje, BioEkobazar... Dlaczego pakuje Pan pieniądze w tak niepewny interes?

– Budownictwo to niepewny interes?

Nie, to drugie.

– W zdrowie? Przecież to najważniejsze, co mamy. W dzisiejszych, zanieczyszczonych czasach – to istotna dziedzina życia.

Międzynarodowe Centrum Medycyny Holistycznej „Liberty” mieści się na terenie osiedla „Wolność”, które Pan buduje. Czy będzie tylko dla jego mieszkańców?

– Nie, jest to przychodnia dla wszystkich, którzy przestąpią jej próg. A ponieważ wyposażona jest w najnowsze urządzenia – myślę, że trafi tu również wielu chętnych z innych miast. Zresztą pomyślana jest jako pierwsza z wielu. Jeśli ktoś nie podstawi mi nogi – będzie ich w kraju więcej. Taki miałem pomysł i wokół niego zebrałem grupę podobnych wizjonerów i mamy wspólny zamiar sprawę spopularyzować i rozpowszechnić.

Co nietypowego jest w osiedlu i przychodni, że zaczyna być o nich coraz głośniej?

– Wszystko, co robię, podporządkowane jest jednej idei: musi być nowoczesne, a to znaczy bazujące na najnowocześniejszej technologii i przyjazne człowiekowi, czyli ekologiczne, wykorzystujące wszelkie możliwości Natury. Zawsze interesowałem się budownictwem i zawsze denerwowało mnie, kiedy na rozmaitych konferencjach przedstawiciele np. niemieckich architektów twierdzili, że jesteśmy narodem niepotrafiącym niczego dobrego skonstruować, zbudować. To nieprawda. Wspomnijmy lata trzydzieste XX wieku i przykłady doskonałego budownictwa w wielkim tempie, którego dziś nie sposób dostrzec. Dlaczego Polska w okresie międzywojennym była czołowym krajem dostarczającym myśl technologiczną we wszystkich dziedzinach gospodarki? Dlaczego dziś mamy taką degrengoladę w budownictwie?

To także był motyw: chcę pokazać, że dziś też można, na miły Bóg – można. Osiedle „Wolność” jest tego przykładem. Dzisiejsza wiedza i ekonomia wskazują, że rozwój budownictwa ekologicznego, tak zwanego zrównoważonego, jest jedyną słuszną drogą.

Na dworze panuje upał, a my siedzimy w chłodnej sali. Ale to nie klimatyzacja, która często przynosi więcej szkody niż pożytku. To naturalne chłodzenie. W podobne wyposażone jest całe osiedle. Przychodnia mieści się na parterze jednego z domów. Pod fundamentami zakopano w pojemniku z wodą 400 ton kamieni. To one są tym akumulatorem, który w lecie oddaje zgromadzony chłód, a w zimie ciepło. Zawiaduje tym specjalna rozdzielnia. Podziemne parkingi nie kumulują spalin, potrójne szyby zatrzymują temperaturę pomieszczenia, a na dachu znajdują się ogrody. Na dachu domu, w którym mieści się przychodnia, rośnie papryka, ogórki, pomidory, poziomki i kwiaty przyciągające pszczoły. No i powietrze jest czystsze niż na dole. Całość ma zapewnić dobrostan mieszkańców.

Dobrostan zdrowia – zapewni przychodnia. Osiedle nazywa się „Wolność”, przychodnia – Międzynarodowe Centrum Medycyny Holistycznej „Liberty”. Wolność od uciążliwej cywilizacji, od nękających nas zmór dnia codziennego: stresu, smogu, pośpiechu.

I myślę, że dlatego zaczyna się mówić o osiedlu i przychodni.

Czy nie spotkał się Pan z pytaniami, dlaczego buduje Pan „przyszłościowo”, wykorzystując inne materiały budowlane, inne technologie, niestandardowe pomysły, choć podrażają one koszty budowy?

– Owszem. U nas funkcjonuje wiele stereotypów. Z reguły trzeba budować szybko i najtaniej. Niew...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.