Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Ilona Słojewska

Miejsce rozmów żywych ze zmarłymi

Wiara w nawiązywanie kontaktów ze zmarłymi trwa od zarania dziejów. Tysiąc lat p.n.e. pierwszy król Izraela, Saul, za pośrednictwem wiedźmy z Endor pytał duchy zmarłych o radę. Także i starożytni Grecy wierzyli, że dusze zmarłych żyją dalej w podziemnym świecie. Szukali z nimi kontaktu, ponieważ sądzili, że nieśmiertelna dusza widzi przyszłość dotyczącą szczególnych okoliczności, a zapytana o nie przez śmiertelnika, podzieli się z nim swoją wiedzą.

Dlatego często udawano się do wyroczni zmarłych w greckiej Efyrze i zadawano konkretne pytania przywołanym duchom, a one doradzały w wielu ziemskich sprawach. Przybywali tu także i ci, którzy chcieli zobaczyć swoją wielką miłość. I tak władca Koryntu, Periander, nawiązał w niej kontakt z duchem zmarłej żony Melisy. Natomiast Edyp udał się do Efyry, by poznać imię mordercy króla Lajosa i dowiedział się, że sam nim jest. Dotarł tu także Odys, by zapytać ducha zmarłego jasnowidza Terezjasza o to, czy powróci do swego domu, do Itaki. Według Homera Terezjasz był jedynym, który mógł nawiązywać kontakt z Hadesem. Z Iliady z Pieśni XI dowiadujemy się, że Odys nad brzegiem morza wykopał jamę, w której umieścił miód, słodkie wino i wodę oraz mąkę. Złożył też ofiarę ze zwierząt, po czym udał się na spotkanie z duszami zmarłych przebywającymi w ciemnościach Hadesu.

Co więcej, Homer w Odysei bardzo szczegółowo opisał...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.