Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Łowca
Groźne fale grawitacyjn

Symulacja łączenia się czarnych dziur – jedno ze zjawisk, które wytwarza najsilniejsze fale grawitacyjne
Fot.: Henze, NASA

Groźne fale grawitacyjn

Fale grawitacyjne długo pozostawały zjawiskiem teoretycznym, wpływającym na kurczenie się i rozciąganie materii. Dopiero niedawno doświadczalnie potwierdzono ich występowanie. I ledwie dowiedziono ich istnienia, a już dwaj uczeni założyli, że fale grawitacyjne mogą doprowadzić do apokalipsy.

26 sierpnia 2018 r. serwis „Science Alert” przedstawił niepokojącą hipotezę dwóch fizyków, dr. Fransa Pretoriusa z Princeton University w USA i dr. Williama Easta z Perimeter Institute for Theoretical Physics w Kanadzie. Uczeni ci przeanalizowali warianty zachowań fal grawitacyjnych i jeden z nich okazał się zabójczy dla naszej planety. Otóż w pewnej sytuacji zachodzącej w skali galaktycznej może dojść do zderzenia dwóch typów fal grawitacyjnych o znaczącej wielkości. Skutkiem tego będzie powstanie kosmicznej czarnej dziury specjalnego rodzaju, tak potężnej, że może wchłonąć naszą planetę, a nawet cały Układ Słoneczny.

Dr East i dr Pretorius podkreślają, że praktyczna realizacja tego apokaliptycznego scenariusza nie musi się zdarzyć. Trzeba jednak liczyć się ze skutkami takiego zjawiska, jeśli wystąpi ono w naszej galaktyce. Może bowiem wpłynąć na fizykę przestrzeni, ale w jakim stopniu i co to dla ludzkości b...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.