Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tadeusz Oszubski
Kosmiczna woda

Kosmiczna woda

Do niedawna nauka zakładała, że woda w stanie płynnym jest rzadkością w kosmosie. I że to jej obfitość na Ziemi doprowadziła do powstania życia, być może jedynego we wszechświecie. Nowe badania dowodzą jednak, że i wody w kosmosie wiele, i planet zasobnych w nią jest sporo. Woda rodzi się w zaskakujących miejscach, a planety ją zawierające znajdują się zarówno w naszym Układzie Słonecznym, jak też w odleglejszych.

Światy obfitujące w płynne H2O znajdują się relatywnie blisko, w Układzie Słonecznym. Jednocześnie nauka przyjmuje, że mogą one być siedliskiem życia. Na pierwszym miejscu wymieniana jest Europa, księżyc Jowisza.– Wiemy już, że Europa ma wiele składników niezbędnych do życia – wyjaśnia
dr Elizabeth Turtle, planetolog z John Hopkins University. – Jest tam woda. Jest energia i trochę materiału węglowego. Ale czy faktycznie jest tam życie, pozostaje na razie pytaniem bez odpowiedzi.

Okazuje się jednak, że także Jowisz, wokół którego krąży Europa, ma zasoby wody.

Jowisz w niczym nie przypomina naszej planety. Jest olbrzymi i utworzony z gazów. Długo zakładano, że ma skład podobny do Słońca; że to kula wodoru z dodatkiem helu pozbawiona jądra. Kolejne badania dowiodły, że ta planeta ma jądro ze skał i lodu o masie 10 mas Ziemi. Im bardziej rośnie wiedza Jowiszu, tym bardziej złożoną struk...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.