Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

8/2019 Czwarty wymiar
Tadeusz Oszubski
Poszukiwanie  kosmicznych braci

Poszukiwanie kosmicznych braci

Pytanie, czy jesteśmy sami we wszechświecie, od dawna dręczy ludzkość. Od dziesięcioleci podejmowane są naukowe próby odkrycia śladów istnienia naszych braci w rozumie. W ramach takich programów badawczych jak SETI, przeczesywany jest odległy kosmos. Jak dotąd nie natrafiono na inteligentne życie pozaziemskie. Według nowych koncepcji, niepowodzenia uczonych mogą być skutkiem niewłaściwej metodologii poszukiwań.

Uczeni uzyskali wiele wskazówek, iż warunki panujące na Ziemi, które doprowadziły do powstania życia, nie są wyjątkowe. Jednak z drugiej strony, choć astronomowie przetrząsnęli spory obszar kosmosu, to nie natrafili na oznaki inteligentnego życia w innym miejscu wszechświata niż nasz glob. W rezultacie wielu badaczy doszło do wniosku, że nie mamy żadnych braci w rozumie, że jesteśmy wyjątkowi, a przez to osamotnieni we wszechświecie.

Skoro taki jest stan rzeczy, to może trzeba zaprzestać poszukiwań? Bo jak naukowcy z Ziemi, planety usytuowanej w leżącej na uboczu galaktyce, mają znaleźć w gigantycznym wszechświecie swych kolegów z innego gatunku? Sposób, który może być skuteczniejszy od wcześniej stosowanych, przedstawił zespół ekspertów kierowany przez dr. Philipa Lubina, kosmologa i wykładowcę fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. Szczegóły 27 września 2018 roku podał serwis „The Current”....

Wydanie

W najnowszym numerze

8/2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.