Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maria Szyszkowska
FILOZOFIA CODZIENNOŚCI


Rys. Jan Stępień

FILOZOFIA CODZIENNOŚCI

Refleksje nad brzegiem morza

Męczy mnie to, że tak wielki obszar spraw pozostaje niemożliwy dla objęcia go rozumem. Występuje wiele zjawisk w świecie powstałym niezależnie od chęci człowieka, czyli w świecie przyrody, zadziwiających i zarazem nieprzenikalnych dla rozumu. Podobnie w świecie przez nas stwarzanym, czyli w obszarze ludzkich poczynań i dążeń, wiele zjawisk jest w rażącej sprzeczności z tzw. zdrowym rozsądkiem. Używam tego ostatniego pojęcia, aczkolwiek jest ono niedefiniowalne jednoznacznie, co nie przeszkadza, że bywa nierzadko powoływane. Nie należy rozumieć powyższych słów jako przejawu kultu rozumu. Chcę tylko podkreślić rozpiętość między tym, co odczuwamy, a tym, co jest możliwe do zrozumienia tylko w części.

Intryguje mnie, na przykład, niezwykłość i różnorodność barw ryb głębinowych, ich zróżnicowany kształt. Nasuwa się pytanie: po co im to, skoro jedynie znikoma część ludzi może je oglądać? Podobnie z roślinnością n...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.