Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Jan Matul
Apokryfy  Nowego Testamentu

Pierwsza strona Ewangelii Judasza (strona 33 Kodeksu Tchacos)

Apokryfy Nowego Testamentu

Jezus ożywiający gliniane ptaszki, Judasz Iskariota jako ten, dzięki któremu Chrystus mógł zbawić ludzkość – to tylko niektóre rewelacje, jakie można znaleźć w apokryfach Nowego Testamentu.

Pisma ukryte

W kontekście religijnym słowo „apokryf” (pochodzące z greckiego „apokryphos”, czyli „ukryty”) oznacza księgę o tematyce biblijnej, która nie została uznana za natchnioną, nie weszła więc do kanonu świętych ksiąg, nie tylko chrześcijańskich, ale i żydowskich czy muzułmańskich. Z różnych zresztą powodów, wystarczy wymienić uznanie jej wpływu za szkodliwy dla danej religii, niezgodność z doktrynami wiary, niepewność autorstwa, synkretyzm religijny czy nacechowanie ezoteryczne, a więc powiązanie z magią, która była i jest potępiana przez religię. Kiedy powstawały apokryfy, często były uważane za natchnione. Dopiero z czasem zaczęto odnosić się do nich coraz bardziej negatywnie, nazywając je „podsuniętymi” (tak dokładnie określił je Euzebiusz z Cezarei w IV wieku), co pokazuje stopniową ewolucję religii i jej coraz większe idealizowanie. Dziś wiel...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.