Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Pradawni artyści  z Borneo i Jawy

Sulawesi – malowidła naskalne w jaskini Pettakere w dystrykcie Maros
Fot.:Cahyo Ramadhani (CC BY-SA 3.0, www.commons.wikimedia.org)

Pradawni artyści z Borneo i Jawy

Nasi przodkowie 50–100 tysięcy lat temu podbijali wyspy oddalone o setki i tysiące kilometrów od stałego lądu. Dowodzą tego znalezione w takich miejscach narzędzia i dzieła sztuki, jak malowidła na Borneo wykonane przed 40 tysiącami lat. Według nowej hipotezy naukowej, ludzie już w tak odległej epoce potrafili żeglować po morzach, a wiedzę nautyczną zdobyli, pływając po prehistorycznych megajeziorach Afryki.

Do niedawna zakładano, że nasz gatunek wywędrował z Afryki w dwóch rzutach. Najpierw przed około 70 tysiącleciami, a potem 40 tysięcy lat temu. Ta druga fala była naprawdę znacząca i zmieniła obraz świata. Pojawia się jednak coraz więcej dowodów, w tym wyniki analiz genetycznych, że człowiek współczesny opuścił Afrykę już przed z górą 100 tysiącami lat. Właśnie ślady genetyczne wraz z coraz liczniejszymi znaleziskami archeologicznymi wskazują, że nasi przodkowie w tak odległej epoce trafili do Arabii, a nawet Chin. Ale także na Kretę i do Brazylii, gdzie nie można dotrzeć pieszo. Co trzeba podkreślić, nie istniały wtedy pomosty lądowe umożliwiające przemieszczanie się z lądu stałego na wyspy, a tym bardziej przez Atlantyk.

Jedynym wyjaśnieniem, choć do niedawna jeszcze traktowanym jako niepoważna hipoteza, jest to, że nasi przodkowie sprzed tysiąca wieków byli wykwalifikowanymi nawigatorami i budowali pełnomorskie je...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.