Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Sofia Pakulska
Déjà vu

Déjà vu

Jednym z wielu niewyjaśnionych zjawisk jest déjà vu. Zakorzeniło się ono w naszej kulturze na dobre. Zajmują się nim psycholodzy, filozofowie i ezoterycy. Fizycy i biolodzy próbują to zjawisko zbadać. Czy możemy je świadomie kontrolować?

Słowo „déjà vu” pochodzi z języka francuskiego i znaczy „już widziane”. O déja vu możemy mówić wtedy, gdy nagle mamy silne wrażenie, że dana sytuacja już się wydarzyła. Nie potrafimy jednak umiejscowić jej w czasie. Niekiedy możemy nawet przewidzieć, co się stanie w następnej chwili. Po paru sekundach to wrażenie znika, zostawiając nas w konsternacji.

To już było!
Wielokrotnie doświadczyłam zjawiska déjà vu. Przytrafiało mi się w różnych sytuacjach, przynosząc ze sobą nieoczekiwane informacje, zaskoczenie czy niepokój.

Najbardziej niesamowitym doświadczeniem tego typu było „stałe” odczuwanie déja vu. Potrafiło trwać nawet kilka dni, po czym zniknąć i nie pojawić się przez wiele lat. Wszystko, co robiłam podczas dnia (rozmowy, sprzątanie, pisanie maili, podróżowanie komunikacją miejską itp.), w moim odczuciu już się kiedyś wydarzyło. Tak jakbym znalazła się w pętli czasowej, ponownie przeżywając fragment swojego życia. Towarzyszyło mi w tamtym okresie ciągłe uczucie powtarzalności i konsternacji. Nie było to spowodowane chorobą, nigdy nie miałam problemów zdrowotnych, które można by połączyć z déjà vu.

Déjà vu pojawia się z różnych przyczyn, a czasem potrafi nawet ostrzec przed niebezpieczą sytuacją.

Dzięki déjà vu mój znajomy miał szczęście zapobiec katastrofie kolejowej. Pracował jako konduktor pociągu. Jego praca polegała na sprawdzaniu biletów i dbaniu o bezpieczeństwo podróżnych. Zawód nie był niebezpieczny, czasem jednak zdarzały się rozmaite awarie czy wypadki w pociągu. Pewnego razu przed niebezpiecznym wydarzeniem ustrzegło go właśnie déjà vu. Sprawdzając bilety, zobaczył oczyma wyobraźni, jak drzwi pociągu niespodziewanie się otwierają, a on przez nie wypada na tory. Kiedyś przeżył już coś podobnego. Odsunął się więc od drzwi na bezpieczną odległość i polecił zrobić to samo pasażerom, stojącym w korytarzu. Dzięki temu udało się uniknąć nieszczęścia, ponieważ drzwi rzeczywiście w wyniku usterki otworzyły się nagle na całą szerokość.

Rodzaje déjà vu
Z biegiem czasu ludzkość zaczęła obserwować różne rodzaje déjà vu. Może ono występować jako np. odwiedzone miejsce, pomyślana myśl, opowiedziana opowieść, ponownie wyśniony sen, po raz kolejny poznana osoba czy ponownie wypowiedziane słowo lub wykonany gest. Tak jakby nasz umysł skądś potrafił odczytywać przyszłość.

W starożytności zjawisko déjà vu wiązano z reinkarnacją, miało jakoby być wspomnieniem poprzedniego życia. Epokę później, w średniowieczu odrzucano jakiekolwiek pozytywne aspekty zjawiska, twierdząc, że jest przyczynkiem skazy na duszy. Od XIX w. zaczęto podejmować próby zbadania déj∫ vu w sposób naukowy. Zastanawiano się nad koncepcją podwójnego mózgu, możliwością występowania zaburzeń pamięci czy chorobami biologicznymi. Dziś panuje tak wiele hipotez odnoszących się do genezy zjawiska, że nie jesteśmy w stanie wypracować spójnego wyjaśnienia genezy déj∫ vu. Jednocześnie pochylali się nad nim metafizycy. Ta grupa także wytworzyła wiele interesujących teorii.

Objaw
paranormalnych zdolności?
Jedną z koncepcji tłumaczących déja vu od strony metafizycznej jest istnienie światów równoległych. Podczas déja vu łączymy się z którąś z niezliczonych rzeczywistości, pobierając stamtąd informacje lub nawet przeskakując tymczasowo do tamtego świata. Podczas zmiany „linii czasowej” możemy przenieść się jedynie do rzeczywistości podobnej do naszej. Będziemy nadal sobą na Ziemi, jedynie małe szczegóły zostaną zmienione. Tego typu „skoki” mogą mieć miejsce kiedykolwiek, np. podczas spotkania ze znajomymi. Koleżan...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.