Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Utrata duszy

Utrata duszy

Poniżej drukujemy fragment książki Arvick Baghramian pt. Magia szamanizmu, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Galaktyka.

Szaman najczęściej zajmuje się utratą duszy, utratą mocy lub chorobą spowodowaną intruzją szkodliwego ducha lub mocy. Chociaż podstawową techniką uzdrawiania stosowaną przez szamana jest magiczna podróż, istnieje cała rozmaitość rodzajów podróży i technik uzdrawiania, a szaman dobiera odpowiednią do sytuacji chorego. Przyjrzymy się teraz bliżej sposobom stosowania technik szamańskich w celu leczenia różnych chorób.

Dwie klasyczne techniki uzdrawiania stosowane przez szamanów to sprowadzanie utraconej duszy i sprowadzanie zwierzęcia mocy. W obu przypadkach człowiekowi choremu zostaje przywrócona esencja siły życiowej – albo po to, by odzyskał moc i zdolności, albo po to, by jego dusza lub duch stały się kompletne. (...)

Z punktu widzenia szamana najpoważniejsze choroby są konsekwencją utraty duszy lub utraty mocy. Strach przed utratą duszy, jej porwaniem lub kradzieżą pojawia się w większości kultur, które ...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.