Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
ekst i zdjęcia Beata Znojkowa
Dziewczynka z lodu,  czyli w co wierzyli dawni Inkowie

Dziewczynka z lodu, czyli w co wierzyli dawni Inkowie

O Juanicie – dziewczynce z lodu – po raz pierwszy usłyszałam od przewodnika z plemienia Keczua, kiedy dyskutowaliśmy przy akwedukcie Cantayoq o wierzeniach ludów Peru.

Ze szczytu błotnej piramidy Huaca Pucllana w Miraflores, dzielnicy Limy, rozpościera się widok na rzędy eleganckich willi.

– One wszystkie stoją na grobach naszych przodków – mówi przewodnik.

Nie ma się co dziwić, dzisiejsza Lima to ponad jedenastomilionowa aglomeracja, która jeszcze wciąż z roku na rok się rozrasta.

Piramidę Huaca Pucllana zbudowano w latach 450–650 naszej ery, w czasach tzw. kultury Lima, z błotnych cegieł. Przetrwała wiele trzęsień ziemi i do dziś jest jednym ze świętych miejsc Peru. W późniejszych latach (ok. 750 r. n.e.) była miejscem kultu dla ludu Wari. Z kolei w latach 1100–1450 chowano tutaj znakomitych członków ludu Ychsma. Ceremonialne centrum mające siedem poziomów, służyło składaniu ofiar bogom. Ślad bezkrwawych ofiar jest na Plaza los Hoyitos – tam znajduje się 2500 małych otworów, w których znaleziono resztki jedzenia, drobnych przedmiotów zawinię...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.