Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jerzy Strączyński
Rytuały przejścia

Rytuały przejścia

Życie pozagrobowe pozostawało przedmiotem zainteresowania wszystkich kultur i tradycji duchowych świata. Szczególnie było istotne w tybetańskiej tradycji szamańskiej, która jest tak stara jak sam Tybet i współistniejące z nią nauki bön, najstarsza duchowa tradycja Tybetu. Również w buddyzmie tym sprawom poświęca się wiele uwagi, gdyż życie i śmierć postrzega się jako całość, w której śmierć stanowi początek kolejnego rozdziału życia.

Szczególną cechą szamanizmu tybetańskiego, oprócz tzw. rytuału przejścia, jest umiejętność pracy z energiami i to na wielu poziomach. Podstawowym celem praktyk szamańskich było doprowadzenie osoby do stanu wielopoziomowej wewnętrznej równowagi, który zapewniał pomyślność, dobrobyt oraz zdrowie w obecnym życiu. Tybetańscy szamani znali też różne metody oczyszczania i wzmacniania energii życiowej oraz karmicznej. Wielu z nich wypracowało także różne sposoby ujarzmiania groźnych miejsc, złych duchów i mocy, jak również przywoływania dobrych energii, duchów natury i opiekuńczych oraz lokalnych bóstw.

Czerpano tu między innymi z wiedzy o naturze, o pięciu elementach oraz sposobach ich równoważenia. Wykorzystywano tę mądrość w praktykach leczniczych, a także tradycyjnej medycynie tybetańskiej.

Bardzo ważne w szamanizmie tybetańskim było ustanowienie i podtrzymywanie harmonijnych związków ze środo...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.