Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

8/2019 Czwarty wymiar
Marcin Stachelski
Psychokineza

Stanisława Tomczykówna i Julian Ochorowicz

Psychokineza

Pierwsza część tekstu o dr. Julianie Ochorowiczu pt. „Badania Juliana Ochorowicza” ukazała się w „Czwartym Wymiarze” nr 12/2018, poniżej temat kontynuujemy.

Na starych fotografiach Stanisława Tomczykówna prezentuje się jako urocza, młoda brunetka o przyjemnej, nieco pucułowatej twarzy. Czasem uśmiecha się mile do fotografa, innym razem ma zamknięte oczy i sprawia wrażenie skupionej na przedmiotach, które na życzenie eksperymentatora próbuje poruszyć bez dotykania, samą siłą woli. Zwykle jest to pudełko zapałek, piłeczka celuloidowa lub dzwonek, ale na jednym z zachowanych zdjęć widzimy krawieckie nożyczki, które unoszą się w powietrzu między szeroko rozłożonymi dłońmi medium. Obok niej siedzi wpatrzony w zjawisko dr Julian Ochorowicz (1850–1917), wynalazca, naukowiec-pozytywista, pionier polskiej parapsychologii. Uczony jest rad, że kobieta, której zdolności telekinetyczne bada już od kilku miesięcy w swojej pracowni, cierpliwie znosi kolejne testy.

Początki mediumizmu Stanisławy sięgają czasów rewolucji 1905 roku, gdy przypadkowo znalazła się w grupie manifestantów na warsz...

Wydanie

W najnowszym numerze

8/2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.