Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Aneta Maziarz
Słowiańska  wiosna


Fot.: www.commons.wikimedia.org

Słowiańska wiosna

Wiosna to pora rozmaitych, dobrze znanych nam obrzędów i symboli. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele z nich, choćby na przykład te związane z Wielkanocą – pisanki, śmigus-dyngus, bazie w wazonie – ma starożytny, pogański czy starosłowiański rodowód. Podobnie jak i lubiany przez najmłodszych obrzęd topienia marzanny.

Przywołać ptaki

Życie dawnych Słowian, ich wiara i zwyczaje były ściśle związane ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Nadejście wiosny – zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej – stanowiło szczególnie ważne wydarzenie: po srogiej zimie, czasie chłodu i głodu, nastawały cieplejsze dni, przylatywały ptaki, zakwitały kwiaty i można było obsiać pola. Nic dziwnego, że to właśnie na przełomie zimy i wiosny oraz samą wiosną obchodzono liczne święta. Obrzędy miały na celu pokonać i odpędzić zimę, powitać wiosnę, wybłagać u bogów obfite plony oraz sprzyjającą aurę. Wiosną również zaczynał się nowy słowiański rok.

Od 1 marca – oczywiście pamiętajmy, że kalendarz słowiański był inny niż nasz, inne też były nazwy miesięcy – Słowianie świętowali Jaskółkę. Nawoływali wiosnę, między innymi wykonując pieśni mocy. Obrzędy te miały też na celu wezwanie ptaków...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.