Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Łowca
Sekwoje receptą na efekt cieplarniany


Fot.: www.pixabay.com

Sekwoje receptą na efekt cieplarniany

Wciągu ostatnich 20 lat emisja dwutlenku węgla wzrosła o 55 proc. W tym czasie średnia temperatura globalna podniosła się o 2/3 stopnia Celsjusza. Nowatorską koncepcję wychwytywania z atmosfery i magazynowania nadmiaru CO2 przedstawiło ekologiczne ugrupowanie Archangel Ancient Tree Archive.

 

10 stycznia 2019 r. „New York Post” poinformował, iż naukowcy z Archangel Ancient Tree Archive sklonowali obumarłe już liczące 3 tys. lat gigantyczne sekwoje z Północnej Kalifornii. Drzewa te szybko osiągały wielkie rozmiary: wysokość 125 m przy 12-metrowej średnicy pnia. Według ekologów, dorosła sekwoja może wchłonąć z atmosfery 250 ton dwutlenku węgla, więc odtworzone sekwojowe lasy ograniczą efekt cieplarniany i zahamują zmiany klimatu.

Akcję popularyzowania sekwoi ekolodzy rozpoczęli uroczystą prezentacją 75 sadzonek w parku Presidio w San Francisco. Analogiczne szkółki znajdują się już w Kanadzie, Anglii, Francji, Nowej Zelandii i Australii. Mają one nie tylko wychwytywać na gigantyczną skalę CO2 z atmosfery, ale też ożywiać ekosystemy, do których są implantowane.

Starochińska
wiedza o planetach

Uznaje się, że rozwój wiedzy o Układzie Słonecznym
zaini...

Wydanie

W najnowszym numerze

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.