Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tadeusz Oszubski
Androidy  i automaty antyku

Model robota oparty na rysunkach Leonarda da Vinci
Fot.: www.commons.wikimedia.org

Androidy i automaty antyku

Do niedawna uważano, że pierwsze automatyczne urządzenia to mechanizmy zegarowe Renesansu. Nowe badania wskazują jednak, że automaty, roboty, w tym androidy, mogły być budowane już tysiące lat temu.

Teza o starożytności automatów tylko pozornie zaskakuje, bowiem w najstarszych przekazach pisemnych jest wiele informacji o skomplikowanych automatach, w tym o androidach. Problem leży w terminologii. Dziś używamy na co dzień takich pojęć, jak robot, automat, komputer, maszyna, technologia. W odległej przeszłości takimi sformułowaniami się nie posługiwano. Opisywano po prostu działające urządzenia. Dopiero wnikliwa analiza takich opisów pozwala zrozumieć, że ludzkość myślała o technologicznym rozwoju już tysiące lat temu.

Jak 7 grudnia 2018 roku podał serwis „Gizmodo”, uczeni z uniwersytetów Cambridge i Stanforda przeprowadzili niezależnie od siebie badania nad zapisanymi w starożytnych tekstach informacjami o automatycznych urządzeniach, androidach, robotach różnych specjalności. Eksperci ustalili, że we wczesnej epoce brązu, gdy, jak się uznaje, jedyną formą napędu były mięśnie zwierząt i ludzi, powszechne był...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.