Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

8/2019 Czwarty wymiar
Tomasz Sitkowski
Nowe spojrzenie  na radiestezję

Nowe spojrzenie na radiestezję

Radiestezja jest specyficzną dziedziną, która zajmuje się badaniem niewidzialnych, pozazmysłowych oddziaływań na organizm człowieka. Obecność takich oddziaływań możemy zidentyfikować za pomocą ruchów różdżki czy wahadła.

Pojęcie radiestezji powstało na początku lat trzydziestych XX wieku. Wymyślone zostało przez francuskich różdżkarzy. Zdawali sobie oni sprawę z tego, że istnieje „coś”, co oddziałuje na nasze organizmy w bardzo specyficzny sposób, nie dysponowali jednak wówczas ani odpowiednią wiedzą, ani teorią do wyjaśnienia tego zjawiska. W celu wytłumaczenia różdżkarstwa z nauki zapożyczyli pojęcie promieniowania. To było bardzo trafne posunięcie. Znaleziono bowiem wyjaśnienie, które wydawało się odpowiadać ówczesnym trendom nauki. Informacje o istnieniu „promieniowania radiestezyjnego” prezentowane są od tamtej pory we wszystkich dostępnych teoretycznych opisach zjawiska oraz podręcznikach do radiestezji. Należy jednak podkreślić, że przekonania te powstały jako mentalne założenia różdżkarzy, bez żadnego dowodu naukowego. Dlatego też na co dzień wyrażamy wiarę w to, że takie promieniowanie rzeczywiście istnieje i stanowi podstawę radiestezji. Bez żadnych wątpliwości, pomijając potrzebę dowodu naukowego, posługujemy się też pojęciem „promieniowania radiestezyjnego”. Wadą radiestezji jest zatem to, że przekonanie o istnieniu „promieniowania radiestezyjnego” oparte jest wyłącznie na mentalnych założeniach. W okresie około 90 lat od stworzenia pojęcia radiestezji, nauka nie zdołała udowodnić rzeczywistego istnienia tego zjawiska. Wiedza na temat radiestezji nie wynika z naukowych badań, a jedynie z umysłowych wyobrażeń i ustaleń. Teoretycy radiestezji w niczym nieusprawiedliwiony sposób opisują fizyczne własności „promieniowania radiestezyjnego”, porównując swoje mentalne wyobrażenia z rzeczywistym promieniowaniem opisywanym przez naukę i technikę. Taka sytuacja nie powinna mieć jednak miejsca, ponieważ nie można opisywać parametrów fizycznych promieniowania, które nie zostało jeszcze w ogóle wykryte. W tym stanie wiedzy nie do zaakceptowania jest utożsamianie dotychczasowych twierdzeń mentalnych z wiedzą naukową. Wiedza na temat radiestezji i „promieniowania radiestezyjnego” z czasem staje się coraz bardziej wątpliwa i mniej wiarygodna. Dlatego można stwierdzić, że odkrycie prawdy o naturze oddziaływań radiestezyjnych jest w dalszym ciągu sprawą przyszłości.

...
Wydanie

W najnowszym numerze

8/2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.