Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tekst i zdjęcia (c) Leszek Matela
Tajemnice  rycerzy zakonnych

Rzeźba nagrobna templariusza w Temple Church w Londynie

Tajemnice rycerzy zakonnych

Istnienie zakonów rycerskich w średniowieczu to niezwykły fenomen w historii Europy. Nie do końca zrozumiany, pełen niedomówień i sekretów. Skąd wzięło się ich bogactwo? W jaki sposób zakonnicy posiedli ogromną wiedzę, która dotyczyła ukrytych zjawisk przyrody? Również w Polsce działali mnisi-rycerze. Pozostałością po nich są budowle położone w miejscach mocy. Zakodowano w nich niezwykły przekaz.

TEMPLARIUSZE

Powstanie zgromadzeń zakonnych opartych o zasady rycerskie zainicjowane zostało w Ziemi Świętej. Pierwszymi i najbardziej znaczącymi byli templariusze. Ugrupowanie to założył w 1118 r. Hugo de Payens, rycerz z Szampanii, zainspirowany przez mistyka i doktora kościoła św. Bernarda. Cel tej organizacji był o wiele szerszy niż ochrona pielgrzymów i szlaków prowadzących do Jerozolimy. Warto wspomnieć, że początkowo było to tylko 10 zbrojonych ludzi. Otrzymali oni od króla Jerozolimy Bald-wina II stojący na wzgórzu świątynnym, przebudowany na kościół, meczet Al-Aksa, wzniesiony w miejscu Świątyni Salomona. Dodatkowo na kwatery ofiarowano im część wznoszącego się w pobliżu pałacu. Dzięki temu mogli penetrować tutejsze podziemia w poszukiwaniu przede wszystkim Arki Przymierza. Niektórzy przypuszczają, że w jej wnętrzu przechowywane były Tablice Prawa zawierające tajemnice liczb, miar i zależności geometrycznych rząd...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.