Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jolanta Podsiadła Zdjęcia Łukasz Wall i Mary Keller
Alaska  – na krańcu świata

Alaska – na krańcu świata

O wierzeniach dawnych mieszkańców Alaski, faktach i mitach z nią związanych oraz odkryciu, które stawia pod znakiem zapytania całą historię zasiedlenia Ameryki, z podróżnikiem i fotografikiem DR. ŁUKASZEM WALLEM rozmawia Jolanta Podsiadła.

Region Alaski został zasiedlony przez ludzi ponad 20 tysięcy lat temu. A przecież i wówczas były bardziej przyjazne do życia tereny niż te z temperaturą spadającą do minus 50 stopni C i wiatrem wiejącym z prędkością 100 km na godzinę. Jaka magia wiąże człowieka z taką ziemią?

– Odpowiem nieco przewrotnie. Dlaczego dzisiaj ludzie podejmują decyzję o rezygnacji z wygodnego życia w przyjaznym klimacie i przeprowadzają się na Alaskę? Być może tą magią jest potęga natury, która przyciąga nas do takich właśnie miejsc. Wyobraźmy sobie trzy miliony jezior. Trzy tysiące rzek. Pięćdziesiąt tysięcy lodowców. Tajgę pełną jagód i zwierząt. Ciągnące się kilometrami pasma górskie z najwyższym szczytem kontynentu na czele (Denali, 6194 m n.p.m.). Te liczby robią wrażenie. Ludzie sprzed tysięcy lat nie potrzebowali ich znać, by wiedzieć, że jest to miejsce wyjątkowe. A przede wszystkim – ta ziemia p...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.