Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Aleksandra Przychodzeń

Przetrwać ciemną noc

Wszystko, na czym mogliśmy się oprzeć, rozpada się. Ogarnia nas ciemna noc i nie mamy na to wpływu. Tracimy grunt pod nogami, jesteśmy zagubieni w bólu i przepełniającym nas lęku.

Najczęściej w tym czasie chodzimy do pracy, rozmawiamy z ludźmi, nawet śmiejemy się. Zakładamy maskę. Ale kiedy wracamy do domu, patrzymy w lustro i widzimy ciemność schowaną w oczach. Jak opisać załamanie nerwowe i następującą po nim depresję? Jak to nazwać? Nikt, kto tego nie przeżył, nie zrozumie takiego stanu. Bliscy, którzy są wokół nas, czują się bezradni. Chcą dobrze, ale często swoimi radami tylko pogarszają sytuację. To może trwać nawet kilka miesięcy i wtedy trzeba poszukać pomocy.

Carl Gustav Jung, psychiatra i filozof, napisał: „Nie stajemy się zdrowsi, wyobrażając sobie światło, lecz czyniąc ciemność świadomą”. Tym, co pomaga uczynić ciemność świadomą, czyli wydobyć to, co oddziałuje na nas z nieświadomości i co często rujnuje nam życie, jest psychoterapia. W jej toku rozpoznajemy to, co z ukrycia działa na nasze życie, nasze wybory. Włączenie tego do świadomości pomaga przełamać ci...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.