Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jerzy Strączyński
Zachowaj  młodość i zdrowie (cz. I)

Zachowaj młodość i zdrowie (cz. I)

Tradycyjna Medycyna Chińska, ajurwedyska i tybetańska reprezentują wiedzę i doświadczenia gromadzone od wieków w relacji kosmos, człowiek a środowisko naturalne. Wspólną cechą tych starożytnych, samorodnych systemów filozoficzno-medycznych jest postrzeganie świata, człowieka i życia w kategoriach energii. W taoizmie chińskim nazwana czi, w hinduizmie praną, a w Tybecie określana jako lung (wiatr).     

Energia i siła życiowa    

Nie sposób nie zauważyć, że każda z tych tradycji przywiązywała wielką wagę do pojęcia energii życiowej. Uważano, że jest tą ukrytą siłą leżącą u podstaw równowagi we wszechświecie, która przejawia się również w ciele i umyśle, decyduje o zdrowiu lub chorobie, o życiu czy śmierci. Wiemy już od dawna, że energia i materia to dwa aspekty tego samego zjawiska. W tym kontekście ludzkie ciało, zgodnie z założeniami medycyny dalekowschodniej, jawi nam się również jako pewna struktura energetyczna.

Te starożytne, wciąż aktualne tradycje prezentują bardzo ciekawe koncepcje i modele. Wszystkie uznają, iż np. procesy biochemiczne oraz wszystko, co dotyczy ciała i jego funkcji, a także umysłu i psychiki człowieka, jest sterowane i podtrzymywane przez różnego rodzaju energie – nieznane jak dotąd nauce zachodniej.

Kiedy spojrzymy na ludzk...

Wydanie

W najnowszym numerze

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.