Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tadeusz Oszubski
Zagadkowa  hybryda  w naszych  genach


Kolaż: UR

Zagadkowa hybryda w naszych genach

Od swego zarania człowiek współczesny nie jest gatunkiem jednorodnym, czystej krwi. Wymarli neandertalczycy i denisowianie zostawili swe geny w niektórych grupach ludzi naszego gatunku. Najnowsze badania wykazały, że odziedziczyliśmy też część DNA po jeszcze innym gatunku, tajemniczej hybrydzie denisowian i neandertalczyków.

Badania prowadzone w ostatnich dziesięcioleciach wykazały, że linearna ewolucja człowiekowatych, od enigmatycznego małpoluda do człowieka współczesnego, była błędnym wyobrażeniem. Nasz gatunek żył i rozwijał się w otoczeniu innych praludzi, a także się z nimi krzyżował. Jeszcze 50 tysięcy lat temu nasi przodkowe mieli za wspólników lub konkurentów denisowian, neandertalczyków, hobbita z Flores, niedobitki Homo erectus, a według najnowszych ustaleń także hybrydę denisowian i neandertalczyków.Uczeni zakładają, że Człowiek z Neandertalu wyewoluował około 600 tysięcy lat temu w Afryce, skąd przed ponad 300 tysiącleciami wyemigrował na Bliski Wschód i do Europy. Ten praludzki gatunek wymarł 40–24 tysiące lat temu, zależnie od regionu świata. Jednak pozostawił w nas ślad długich relacji międzygatunkowych. W maju 2010 roku po raz pierwszy wykazano, że dzisiejsi jasnoskórzy i jasnoocy mieszkańcy Europy mają w swoim genomie około

4 proc. DNA neandertalczyków.
Ustalił to zespół badawczy kierowany przez dr. Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku. Do krzyżowania się tych gatunków doszło na Bliskim Wschodzie i w Europie.

...
Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.