Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

7/2019 czwarty wymiar
Maria Szyszkowska
Piękno  – wartość klasyczna

Piękno – wartość klasyczna

Piękno onieśmiela. Hamuje przejawy braku osobistej kultury. Uszczęśliwia. Scala psychikę zachwytem nad czymś. Bywa, że wyznacza postępowanie, zastępując wskazania moralne.

Dlaczego więc ulegamy modzie w rozmaitych dziedzinach życia, nie szukając własnego wyrazu piękna? Na przykład osoby płci żeńskiej, zamiast podkreślać swoją kobiecość, starają się upodobnić do mężczyzn, chodząc w spodniach. Zewsząd słyszę, że wygoda ku temu skłania. Ale wygoda nie powinna być wyznacznikiem żadnych przejawów naszego życia. Pomijam to, czy spodnie dla kobiet w rozmaitych sytuacjach są tak bardzo wygodne, jak to bywa deklarowane. Zastanawiam się, czy emancypacja nie sprowadza się w znacznym stopniu do upodobniania się kobiet do mężczyzn, do naśladownictwa, mimo że zainteresowania obu płci zmierzają w nieco innych kierunkach.

Wiemy, że stosunkowo nie tak dawno Geroge Sand gorszyła otoczenie z powodu chodzenia w męskich strojach i palenia papierosów. Zastanawiam się, dlaczego nasza obyczajowość nie pozwala panom na chodzenie w sukniach. Aprobata tego stroju dotyczy jedynie zakonników i księży, którym zresztą...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.