Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

7/2019 czwarty wymiar
Łowca

NA TROPIE BADAŃ, ODKRYĆ, TAJEMNIC

Chiński eliksir życia Na całym świecie krążyły legendy o eliksirze życia. Nowe odkrycie chińskich archeologów dowodzi, że faktycznie sporządzano taką substancję. 3 marca 2019 r. serwis „Ancient Origins” poinformował, że zespół chińskich uczonych, kierowany przez dr. Shi Jiazhena z Instytutu Kulturowych Reliktów i Archeologii w Luoyang, natrafił na dzban z eliksirem życia.

W październiku 2018 r. odkryto pod miastem Luoyang w prowincji Henan grobowiec dostojnika z tzw. zachodniej dynastii Han, panującej w latach 202 p.n.e.–8 n.e. Ma on powierzchnię 210 m2 i zawiera wiele artefaktów. Obok ludzkich szczątków znaleziono tam przedmioty z jadeitu i brązu, gliniane naczynia, w tym dzban z brązu zawierający około 3,5 litra jakiegoś płynu. Z inskrypcji odczytanych w krypcie wynikało, że jest to eliksir nieśmiertelności.

Uczeni przeanalizowali tajemniczy płyn. Choć 2 tys. lat temu uchodził on za ratujący przed śmiercią, to w istocie jest zabójczy. Składa się w większości z rozpuszczonych w alkoholu ałunu i azotanu potasu. Możliwe, że sformułowanie „eliksir życia” miało dla starożytnych Chińczyków inne znaczenie niż dla nas, bo tajemniczy płyn jest trucizną, która nadaje się do konserwowania zwłok.

Siedem przykazań

W kulturze europejskiej, która ma chrześcijańskie...

Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.