Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Adam Bytof
Czy hipnoza i autohipnoza    to manipulacja?

Fot.: www.pixabay.com

Czy hipnoza i autohipnoza to manipulacja?

Wiele osób utożsamia hipnozę i autohipnozę z technikami manipulacji. Myśli, że autohipnoza polega na stworzeniu wizji, którą powtarza się tak długo i tak często, aż podświadomość w nią uwierzy.

W tym sensie autohipnoza byłaby samooszukiwaniem się. Na przykład osoba odchudzająca się będzie wizualizować w procesie autohipnozy samą siebie szczupłą, szczęśliwą. Podświadomość zmanipulowana takim obrazem ma zmienić swoje zachowania w ten sposób, by zrealizować tę wizję. To dość powszechne przekonanie o mechanizmach działania procesu autohipnozy jest nie tylko fałszywe, ale też techniki psychologiczne opracowane na jego podstawie okazują się nieskuteczne. To jedno wielkie nieporozumienie.

Hipnoza i autohipnoza nie są sposobem samooszukiwania się, manipulacji, choć mogą być użyte w ten sposób. Nieetyczny hipnotyzer może zmanipulować nas przy pomocy technik ukrytej hipnozy, czyli hipnozy konwersacyjnej, wykorzystując stany bardzo lekkiego transu, które towarzyszą nam w codziennym życiu, by skłonić do niekorzystnych dla nas zachowań. Tego typu techniki stosowane bywają przez nieetycznych sprzedawców, doradców klienta w ban...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.