Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Teresa Szczepanek

Święto miłości i ognia

Na Podkarpaciu i Śląsku - Sobótka, na Warmii i Mazurach – Palinocka, wreszcie na Mazowszu i Podlasiu – Noc Kupały, Kupalnocka. To nazwy najkrótszej nocy w roku.

Czerwiec to miesiąc sprzyjający dobrej energii. Warto w tym czasie czerpać inspirację z Natury, warto choć na chwilę przystanąć, by wsłuchać się w to, co dzieje się w głębi naszych serc. Zbliżające się wielkimi krokami lato niesie ze sobą długie, ciepłe dni, kojarzy się z kwietnymi łąkami, różnorodnością świata flory. A to nie wszystko, co nas czeka. Aura sprzyja też dobrym emocjom, szczególnie miłości. Czas zachęca do bliskości, czerpania radości z długich dni i ciepłych nocy. Jedną z okazji do świętowania jest Noc Kupały.

Kupała to domniemane bóstwo płodności czczone przez Słowian. Jednak etymologicznie wyraz „kupała” prawdopodobnie pochodzi od „skupienia”, choć obecnie w tym znaczeniu używamy słowa „zgromadzenie”. Dawniej chodziło bowiem o zawiązywanie wspólnoty ludzi mieszkających na danym obszarze. Podczas Nocy Kupały w jednym miejscu skupiała się cała społeczność.

...
Wydanie

W najnowszym numerze

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.