Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Aneta Maziarz
Słowiańskie bóstwa wodne

Drewniany posąg Peruna ustawiony przez ukraińskich rodzimowierców w Kijowie w 2009 r.
Fot.: Ridnovirphoto a.k.a. Ukrainian ridnovir (CC0, www.commons.wikimedia.org)

Słowiańskie bóstwa wodne

Woda daje życie, ale i je odbiera. Bywa żywa lub martwa. Zapewnia ziemi płodność zsyłaną przez bogów i boginie, lecz może zalać pola, wciągnąć w swe otchłanie – demony zamieszkujące wody uchodziły za najbardziej złośliwe i niebezpieczne.

Woda żywa i martwa

Życiodajne deszcze, a z drugiej strony zabierające dobytek powodzie i niebezpieczne wiry – wodny żywioł nie daje się okiełznać, przewidzieć, może odbijać rzeczywistość niczym lustro, uzdrawiać, oczyszczać, kusić, intrygować swą bezkształtnością, umożliwiać przejście do innego świata. Nic dziwnego, że dawni Słowianie wiązali z wodą cały panteon bóstw, bogiń, demonów, do których zanosili prośby lub których się obawiali. Kto był najważniejszy, dziś nie sposób rozstrzygnąć, ponieważ mitologia słowiańska to próba rekonstrukcji wierzeń opartych na legendach i ludowych podaniach, a także o wiele późniejszych opisach, najczęściej średniowiecznych, tworzonych już z chrześcijańskiej perspektywy. Na przykład gromowładny Perun, najwyższe bóstwo Słowian na wschodzie, był też między innymi bogiem odpowiedzialnym za opady deszczu zapładniającego ziemię, ale trudno go jednozna...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.