Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Alicja Łukawska
Awanturnik nieśmiertelny (cz. I)

Józef Balsamo, czyli hrabia Cagliostro
Fot.: www.commons.wikimedia.org

Awanturnik nieśmiertelny (cz. I)

Używał różnych imion: Józef Balsamo, Alessandro di Cagliostro, hrabia Cagliostro, markiz Pellegrini i hrabia Feniks. Alchemik, uzdrowiciel, magik i okultysta, założyciel lóż masońskich oraz przyjaciel arystokratów w wielu krajach Europy. Jeden z najbardziej znanych awanturników epoki Oświecenia.

Był niski, tęgi i niezbyt urodziwy, ale mimo to miał wielkie powodzenie u kobiet. Jego oczy były jednocześnie ogniste i lodowate, a wzrok miał magiczną siłę. Mówiono o nim, że umie usypiać ludzi samym tylko spojrzeniem, widzieć na odległość, a także czytać w cudzych myślach. Potrafił wytwarzać wokół siebie aurę tajemnicy. Mówił kilkoma językami europejskimi, wszystkimi z obcym akcentem.

Zasłynął jako wolnomularz rytu egipskiego oraz producent kamienia filozoficznego i eliksiru młodości. Plotkowano, że umie robić złoto, że jest nekromantą, że potrafi wezwać z zaświatów dusze zmarłych, że był we wnętrzu egipskich piramid, gdzie spotkał się z nieśmiertelnymi mistrzami, którzy przekazali mu starożytną wiedzę. Miał też zdolność jasnowidzenia. Podobno przepowiedział śmierć cesarzowej Austrii Marii Teresy i upadek więzienia Bastylia we Francji. Siedząc pod koniec życia w więzieniu, rzucił klątwę na wszystkich, ...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.