Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maria Szyszkowska
Kłamstwo życia

Rys. Jan Stępień

Kłamstwo życia

Zamykanie się we własnych mieszkaniach, separowanie się nawet od bliskich sąsiadów, potęguje osamotnienie. Wielu z nas pragnie bliskości z drugim człowiekiem i jednocześnie się od niej się odcina. Inaczej bywa na przykład w państwach skandynawskich. Zwyczajowo są tam odsłonięte okna domów nawet przy wieczornym świetle. Czy wyraża to nieuświadomione czekanie na porozumienie? Być może przewodnim motywem życia niejednego człowieka jest właśnie oczekiwanie. Taka bierność bywa spleciona z narzekaniem na zły los. Brakuje czynów przekształcających oczekiwania w ich spełnienia.

Nie zawsze dostatecznie bacznie rejestrujemy stany oczekiwania u innych. Szczególnie trudne do wypowiedzenia są oczekiwania na czuły gest i żarliwe uczucie. Między innymi egocentryzm i pośpiech czynią nas nieuważnymi. Dramat Jerzego Żuławskiego Eros i Psyche oddaje znakomicie pragnienia człowieka, by coś wielkiego zagościło w jego życiu.

Często niemoc, wygoda, a więc bierność nie pozwala nam ukształtować życia po swojemu, chociażby w wymiarach od nas zależnych. W konsekwencji egzystujemy w jakiejś nieprawdzie. To niespełnienie, które mogłoby być spełnione, nadaje naszemu życiu inny wymiar niż pragnienia. Dlatego też w Dzikiej kaczce Henryk Ibsen – ustami jednego z bohaterów – powiada, że jeżeli zabierze się przeciętnemu człowiekowi jego kłamstwo życia, to odbierze się też zarazem i całe jego takie niepełne szczęście.

Problem jest o tyle skomplikowany, że nawet gdy jesteśmy szczerzy wobec siebie, ma...

Wydanie

W najnowszym numerze

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.