Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Aldona Kowalewska

Przynoszą szczęście

Zbliża się pora urlopów, czas wyjazdów, podróży. Planując je, warto pomyśleć nie tylko o znanych kurortach czy miejscach mocy, ale także o głośnych miejscach, których odwiedzenie podobno zapewnia szczęście i przychylność losu.

Everard t'Serclaes

W ostatnich latach w Brukseli bardziej niż sławny Manneken pis (siusiający chłopiec) turystów przyciąga książę Everard t'Serclaes. Żył on w XIV wieku i ocalił miasto przed spaleniem podczas toczących się wówczas walk. Dla upamiętnienia „pogrążoną w wiecznym śnie” postać utrwalono w formie płaskorzeźby, a nagrobną płytę wmontowano w ścianę kamienicy przy Grand Place. Z czasem miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek osób oddających cześć księciu. Dzisiaj wielu turystów dotyka ramienia wpółleżącej wyrzeźbionej postaci, chcąc zapewnić sobie szczęście. Podobno każdy, kto to zrobi i wymówi przy tym sekretne życzenie, może być pewien, że szybko się ono spełni.

Grób Victora Noir
Victor Noir był dziennikarzem zaangażowanym w sprawy polityczne i społeczne, żyjącym w czasach II Cesarstwa Napoleona III. Jako sekundant został śmiertelnie postrzelony przez księcia Piotra Bonaparte, uczestnicząc w spotkaniu mediacyjnym. Na jego pogrzeb przyjechało z całej Europy ponad sto tysięcy ludzi. Spoczął na cmentarzu P¯re-Lachaise. Na grobie umieszczono jego posąg w pozycji leżącej. Rzeźbiarz dość wydatnie zaakcentował przyrodzenie dziennikarza. Szybko rozeszła się wieść o tym, że jego dotknięcie skutecznie leczy panie z bezpłodności. I tak rozpoczęły się do jego grobu jedyne w swym rodzaju pielgrzymki rzesz kobiet niemogących doczekać się potomstwa. Złożenie pocałunku na ustach rzeźby oraz dotknięcie męskości nie tylko leczy bezpłodność, ale również zwiększa aktywność seksualną.

„Kawaler z Paryża”
Podobno był bogaczem, który jako włóczęga przywędrował z dalekiego Paryża do Hawany. Całymi dniami przemierzał ulice i kogo spotkał, tego obdarowywał drobnym upominkiem lub dobrym słowem. Wszystkim życzył pomyślności i zdrowia. W roku 2001 postawiono mu pomnik obok bazyliki. I rozeszła się wieść, że tak jak za życia, tak i po śmierci (spoczął na Placu św. Franciszka z Asyżu przy bazylice) „Kawaler z Paryża” obdarza potrzebujących szczęściem. Trzeba tylko dotknąć palca wskazującego lub brody posągu i wypowiedzieć życzenie. Jak mówią pielgrzymi i turyści, on sam wie, kto najbardziej potrzebuje pomocy i te prośby spełnia w pierwszej kolejności.

Posąg Julii

Julii nie trzeba przedstawiać. Niewielki dziedziniec przy Via Cappello nr 23 w Weronie we Włoszech w domu Julii jest wypełniony ludźmi do ostatniego miejsca w dniu św. Walentego. To miejsce jest mekką dla nieszczęśliwie zakochanych dziewcząt i kobiet. Wedle zwyczaju powinny one dotknąć biustu Julii, żeby odmienić swój los i rozkochać w sobie wybrańca. Wtajemniczeni mówią, że prawa pierś przynosi więcej szczęścia.

Pomnik biskupa Grgura Ninskiego

Grgur Ninski był biskupem w miejscowości Nin w latach 900–929. Wsławił się jako obrońca języka i pisma słowiańskiego. By uczcić jego pamięć, wykonano wiele rzeźb. Wprawdzie i w Nin stoi jego posąg, ale tylko kopia znajdująca się niedaleko Pałacu Dioklecjana i Złotej Bramy w Splicie posiada moc spełniania życzeń. Kto dotknie wielkiego palca lewej stopy biskupa może liczyć na niebywałe szczęście oraz na uzdrowienie lub zapewnienie sobie zdrowia na długie lata.

Posąg św. Nepomucena

Na gotyckim Moście Karola w Pradze w Czechach jest 30 posągów, ale tylko wokół jednego tak licznie gromadzą się turyści. To Jan Nepomucen. Posąg postawiono w roku 1683 w miejscu, w którym wrzucono tego świętego do rzeki. Żeby zapewnić sobie szczęście, trzeba dotknąć tabliczki z jego imieniem, znajdującej się na cokole.
...

Wydanie

W najnowszym numerze

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.