Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Jędrzej Fijałkowski

Sympozjum lekarzy medycyny zintegrowanej (cz. III)

Dwa lata po kongresie założycielskim, po stworzeniu podwalin organizacyjnych i algorytmów pracy, Towarzystwo Lekarzy Medycyny Zintegrowanej (TLMZ) spotkało się na I sympozjum w warszawskiej Białołęce. Stu dwudziestu przedstawicieli tego zawodu przekazywało sobie tajniki nieformalnych i „zakazanych” przez medycynę akademicką metod leczenia, a raczej przywracania zdrowia.

Kolejny mówca, dr Józef Krop, autor Elementarza medycyny ekologicznej, przyjechał na Sympozjum z Kanady. Przedstawił ideę mikrobiomu i jego ochrony za pomocą „Zasady 5 Z”.

Mikrobiom to ogół mikroorganizmów zamieszkujący pewien teren. W tym przypadku wykład był na temat mikroorganizmów, które znalazły sobie siedlisko w… naszym ciele. Wirusy, grzyby, bakterie i wiele innych rodzajów mikroorganizmów znajduje się na skórze, w śluzówce nosa, jamie ustnej, układzie pokarmowym, oddechowym i moczowo-płciowym. Liczba ich przekracza dziesięciokrotnie liczbę naszych komórek, zaś ich łączna waga wynosi 1–3% procent naszego ciała.

Doktor mówił o zagrożeniach wynikających z aktualnej sytuacji w rolnictwie i przemyśle spożywczym produkującym nafaszerowane chemią jedzenie, wykazując niebezpieczeństwo zagrożenia naszego mikrobiomu nadchodzące z tej strony. „My musimy się odżywiać, spożywamy jednak j...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.