Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Anna Kowalska

Uzdrowicielska moc słowa

Jak wypędzić chorobę z człowieka? Jak ją zamówić za pomocą zaklęcia? Jak samym słowem, samym szeptem sprawić, by krew przestała lać się z rany, a włosy nie skręcały się w kołtun? By z nogi zeszła róża, z ciała wyszła trzęsionka, gorączka i bóle, a głowa była wolna od przestrachu?

Ludowe zamawianie chorób było niegdyś bardzo popularne w środowisku wiejskim, zwłaszcza na terenie dawnych kresów wschodnich Rzeczpospolitej. Chłopi unikali „miejskich” doktorów – ze swymi boleściami woleli iść do najbliższej wiedźmy, szeptunki czy znachorki. Uważali, że one najlepiej znają się na chłopskich chorobach. Byli przekonani, że miejski doktor umie leczyć tylko „pańskie” choroby, a na „wiejskich” się nie wyznaje.

Nieżyjąca już gdańska lekarka ze specjalnością endokrynolog, doktor Nadzieja Bittel-Dobrzyńska, trzy razy w swej oficjalnej praktyce medycznej korzystała z zamawiania chorób za pomocą magicznego zaklęcia. Nauczyła się tego przed II wojną światową na kresach wschodnich (okolice Grodna) od starej, wiejskiej znachorki Agrypichy, z którą przyjaźniła się w młodości. Przed śmiercią Agrypicha powierzyła jej sekrety ludowej magii i ziołolecznictwa.

Po raz pi...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.