Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jerzy Strączyński
Spotkanie z buddyjską dharmą (cz. II)

Spotkanie z buddyjską dharmą (cz. II)

W tradycji buddyzmu tybetańskiego panuje przekonanie, że praktykujący, którzy panują nad prawem karmy (prawo przyczyny i skutku) i osiągnęli urzeczywistnienie, mogą wybrać ciągłe powracanie do życia. Co więcej, mogą też wybrać miejsce i czas powtórnych narodzin, a nawet przyszłych rodziców. To wszystko służyło temu, by móc lepiej i skuteczniej pomagać innym czującym istotom. Takich urzeczywistnionych mistrzów nazywano tulku.

Zastanawiające, jaki cel przyświeca tej buddyjskiej tradycji? Lamowie twierdzą, że głównie chodzi o to, by nie tracić wiedzy, pamięci i mądrości urzeczywistnionego mistrza. Dlatego odnalezieni tulku otrzymują bardzo staranne wychowanie oraz specjalne nauki. Wymaga się od nich znacznie więcej, ponieważ ich umysły już od wielu wcieleń są wytrenowane tak, że zrozumienie nawet najtrudniejszych aspektów filozofii buddyjskiej nie sprawia im większych trudności. Zdarza się też często, że pamiętają swoje poprzednie żywoty (wcielenia), a nawet przedmioty i ludzi, z którymi się stykali. Szczególne zdumienie budzi fakt, że dokładnie znają teksty, których nikt ich nie uczył.

Według niektórych źródeł z XIII wieku, w Tybecie narodziła się tradycja rozpoznawania takich inkarnacji, która trwa do dziś. Najbardziej znanym jej przykładem jest historia poszukiwań i odnalezienia Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy, uważanego za wcielenie ws...

Wydanie

W najnowszym numerze

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.