Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Adam Bytof
Autohipnoza jest bardziej racjonalna,  niż myślimy

Autohipnoza jest bardziej racjonalna, niż myślimy

Większość ludzi ma błędne pojęcie o hipnozie i autohipnozie wyrobione na skutek obserwacji tzw. hipnozy estradowej w mediach (która nie ma prawie nic wspólnego z terapeutyczną hipnozą i autohipnozą) czy spotkań z jej wyolbrzymionymi opisami w literaturze sensacyjnej.

Hipnoza jawi się jako metoda podporządkowania woli hipnotyzerowi, utrata kontroli, działanie w transie bez udziału świadomości. Jeszcze inni przypisują jej nadzwyczajne, magiczne wręcz właściwości. Uważają np., iż wystarczy wizualizować w transie, że jest się bogatym, by bogactwo spłynęło na nas pod postacią wygranej w totolotka, pomysłu na genialny biznes czy inwestycję dającą 100 000% zysku. Jest to magiczne rozumienie procesu hipnozy i autohipnozy. Nic dziwnego, że racjonalnie myślący ludzie nie są raczej zainteresowani tego rodzaju „rewelacjami” i gdy słyszą słowo „hipnoza”, uciekają jak najdalej.

Prawda jest jednak taka, że hipnoza i autohipnoza są niezwykle racjonalnymi formami oddziaływania na podświadomość, czyli automatyczne, nieuświadomione reakcje psychofizyczne. Nie mają one nic wspólnego z magią, lecz wyrastają z najnowszej wiedzy o funkcjonowaniu naszego mózgu. I chociaż intuicyjnie sto...

Wydanie

W najnowszym numerze

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.