Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jolanta Podsiadła
Jak powiększyć ołtarz Apollina

Jak powiększyć ołtarz Apollina

Ireneusz Bazan, konstruktor i konserwator zabytków z Oleśnicy, podaje rozwiązanie jednego z wielkich problemów starożytnej matematyki greckiej – podwojenia sześcianu, czyli zbudowania takiego, który miałby dwa razy większą objętość. Zadanie to zostało nazwane problemem delijskim. Jest uznawane za niemożliwe do wykonania przy użyciu cyrkla i linijki.

Delos to skalista wysepka w archipelagu Cykladów na Morzu Egejskim, którą znamy przede wszystkim z mitologii greckiej. Choć dziś jest niezamieszkana (jest stanowiskiem archeologicznym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO), to w starożytności była jednym z najważniejszych portów ówczesnego świata. Mitologia opowiada, że niegdyś pływała swobodnie po morzu. W miejscu osadził ją Posejdon, by mogła skryć się na niej Leto, ścigana gniewem zazdrosnej Hery. I to tutaj Leto urodziła Apollina i Artemidę, bliźnięta będące owocem jej związku z Zeusem. Od tej pory wyspa stała się jednym z najznamienitszych ośrodków kultu Apolla. Miał on tu swoje świątynie z nagromadzonymi w nich skarbami oraz słynny ołtarz. Na Delos znajdowała się też jedna z cenionych greckich wyroczni. I to z nią wiąże się problem delijski.

Wyrocznia dała zadanie
Legenda głosi, że gdy w Atenach wybuchła zaraza, mieszkańcy miasta postanowili zw...

Wydanie

W najnowszym numerze

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.