Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Tadeusz Oszubski
Teorie spiskowe

Teorie spiskowe

Jedni wierzą, że prezydenta Kennedy’ego zamordowano, bo dowiedział się o konszachtach CIA z kosmitami. Inni twierdzą, że szczepienia przeciw chorobom zakaźnym mają uśmiercić osoby słabego zdrowia. Teorii spiskowych jest wiele i znaczny procent ludzi je popiera, dlatego uczeni na całym świecie badają przyczyny wiary w takie hipotezy.

Każdy kraj ma swoje teorie spiskowe. Są też teorie spiskowe o zasięgu globalnym. Do tych światowych należy hipoteza, że prezydenta Johna F. Kennedy’ego zamordowano, bo wiedział zbyt wiele o związkach CIA z lądowaniami UFO i wpływem kosmitów na władze USA. Inna popularna teoria spiskowa mówi, że śmierć księżnej Diany w wypadku samochodowym była zamachem uknutym przez brytyjską rodzinę królewską. Jeszcze inna zakłada, że szczepienia przeciw chorobom zakaźnym to spisek mający przynieść zyski koncernom farmaceutycznym, a jednocześnie uśmiercić słabowite dzieci.

Jaki cel
przyświeca Iluminatom?

 Jako tajną grupę władającą światem często wskazuje się Iluminatów. Stowarzyszenie, którego istnienie wykazało śledztwo przeprowadzone w Bawarii pod koniec XVIII wieku, zostało zawiązane w epoce ruchów oświeceniowych i tworzenia się masonerii. Historycy dowodzą, że Iluminaci to była mała grupa osób wykształconych i pochodzących z dobrych domów, która miała radykalne poglądy społeczne i polityczne, za co część z nich trafiła przed sąd. Jednak choć oficjalnie Iluminatów skazano, a stowarzyszenie zdelegalizowano już po kilku latach działalności, to do dziś wielu zwolenników teorii spiskowych twierdzi, że Iluminaci nadal są aktywni, ale działają w głębokiej konspiracji i albo już władają światem, albo skutecznie i po trupach do tego dążą.

Według jednej z teorii spiskowych, do Iluminatów należało wiele znanych postaci historycznych. Począwszy od związanych z masonerią Louisem Claudem de Saint-Martin, czy Adamem Weishauptem, po Jana Jakuba Rousseau. I dawni, i współcześni Iluminaci posługują się wyłącznie pseudonimami i są głęboko utajnieni. Podobno podporządkowali sobie najpierw loże masońskie, a następnie wszystkie liczące się środowiska polityczne.

Jaki cel przyświeca Iluminatom? W tej kwestii środowisko zwolenników teorii spiskowych jest mocno podzielone. Jedni twierdzą, że chcą oni władać światem, by uczynić ludzkość szlachetniejszą i zlikwidować nędzę. Według innych chodzi o gromadzenie wielkich bogactw i władzę dla ich utrzymania. Jeszcze inna koncepcja zakłada, że Iluminaci dążą do zagłady ludzkości.
 

Jak 2 kwietnia 2013 roku podała agencja „Reuters”, badania opinii publicznej prowadzone przez Public Policy Polling wykazały, iż większość obywateli USA wierzy w rozmaite teorie spiskowe. 51 procent Amerykanów ma pewność, że prezydent John F. Kennedy został zamordowany w wyniku spisku. Z kolei 29 procent obywateli USA wierzy, że władze ukrywają, iż kosmici często odwiedzają Ziemię, z kolei 21 procent ma pewność, że w 1947 roku pod Roswell w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy UFO, a rząd ukrył to przed społeczeństwem. Dodać jeszcze trzeba, że 15 procent Amerykanów uważa, iż rząd USA kontroluje umysły obywateli przez włączone telewizory. Około 12 milionów osób, czyli około 4 procent populacji Stanów Zjednoczonych ma pewność, że ich państwem rządzi skrycie gatunek inteligentnych jaszczurów, a politycy są tylko marionetkami.

Skąd bierze się wiara
w teorie spiskowe?

To plotka jest fundamentem teorii spiskowych, czego dowodzi wiele badań, w tym prace dr. Nicholasa Emlera z University of Surrey w Wielkiej Brytanii.

 – Około 80 procent kontaktów między ludźmi polega na wymianie informacji społecznych, tych prawdziwych i tych domniemanych, a więc zarówno faktów, jak i plotek – wyjaśnia dr Emler. – Dla większości ludzi fakty i plotki są równie ważne.

Plotka szczególnie rośnie w siłę, gdy płynie ze środowisk opiniotwórczych, na przykład z kręgu polityki. Według upublicznionych w 2011 ro-ku przez „The Independent” bad...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.