Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Maria Szyszkowska
Turystyka

Turystyka

Podróże sprzyjają wzmożonemu poczuciu wolności. Poznajemy inne wartości niż te, w których się wychowywaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że nasza kultura nie ma charakteru uniwersalnego. Stykając się z przedstawicielami innych narodów, wątpliwa staje się niepodważalność wartości i obyczajów, w których wzrośliśmy. Można ze zdumieniem stwierdzić, że przedstawiciele innych kultur niż europejska traktują własne wartości jako niepodważalne.

Zjawisko szowinizmu europejskiego krytykował niemiecki filozof Oswald Spengler już w pierwszej połowie XX wieku. Porównywał europocentryzm do stanowiska ptolemejeskiego w astronomii. Pogląd, iż żadna z kultur nie powinna być uprzywilejowana, wzmaga się pod wpływem odbywanych podróży. Pozwalają one wyzbywać się rozmaitych uprzedzeń. A wszyscy wychowujemy się w przeświadczeniu, że nasza kultura jest najlepsza. Okazuje się jednak, że jest ich wiele i każda jest niepowtarzalna. Stereotypowe hierarchizowanie kultur na mniej lub bardziej wartościowe wytwarza barierę myślową trudną do przekroczenia.

Oczywiście osobom fanatycznie przywiązanym do własnej tradycji i przepełnionych uprzedzeniami wobec obcych – nawet podróże nie pomogą w przezwyciężaniu raz na zawsze ustalonych poglądów. Zarazem wiadomo, że podróżnicy są z reguły osobami o szerokich horyzontach, są ciekawi świata i nasyceni życzliwością do przedstawicieli obcy...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.