Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Tekst i zdjęcia (c) Leszek Matela

ZIELARZE W HABITACH (cz.I)

Tradycje zielarskie w Europie były rozwijane w dużej mierze dzięki działalności zakonnic i zakonników. W wielu opactwach kształcono specjalistów, którzy znali się na ziołach. Benedyktyni na przykład zakładali od najdawniejszych czasów przyklasztorne ogrody roślin leczniczych, spisywali ręcznie, a w okresie późniejszym drukowali, herbarze oraz podręczniki terapii i farmacji. Mówiono nawet o medycynie czy zielarstwie klasztornym.

Najsłynniejszą przedstawicielką tego nurtu jest benedyktynka św. Hildegarda z Bingen (1098–1179). Niektóre zgromadzenia zakonne wyspecjalizowały się nawet w służbie medycznej i działają z powodzeniem do dziś, jak choćby znani w Polsce bonifratrzy.

WIZJE I SYSTEM UZDRAWIANIA JASNOWIDZĄCEJ ZAKONNICY

Mamy do czynienia z niezwykłym fenomenem. Porady zdrowotne zmarłej przed 840 laty św. Hildegardy cieszą się nadal ogromnym powodzeniem. Niemiecka mniszka pozostawiła, obok wizji i rozpraw mistycznych, również ponadczasowe prace poświęcone leczeniu chorób i profilaktyce, które oparła na duchowym wglądzie w otaczające nas energie.

Od trzeciego roku życia miała paranormalne wizje. W wieku ośmiu lat rodzice posłali ją na nauki do klasztoru w Disibodenbergu. W tamtych czasach, a był to początek XII w., tylko w ten sposób mogła się kształcić. Jej edukacją zajęła się bł. Jutta von Spanheim (ok...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.