Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Tadeusz Oszubski

Pierwsze noże z Bokol Dara

Historia kamiennych narzędzi sięga milionów lat wstecz i rozgrywała się w wielu regionach Afryki. Nowe odkrycie ujawniło jednak, że do kluczowego przełomu w technologii, a co za tym idzie także w ewolucji praludzi, doszło ponad 2,5 miliona lat temu w Etiopii.

Wydarzenie fundamentalne – ociosanie pierwszego kamienia w poręczne narzędzie, kryje się w pomroce dziejów. Możliwe, że tę technologię wynalazły już kilkanaście milionów lat temu pramałpy człekokształtne, prymitywniejsze od współczesnych szympansów. Te ostatnie do dziś kontynuują tradycję wytwarzania kamiennych młotów do rozbijania łupin orzechów. Jednak na drzewie ewolucyjnym hominidów nagle wyrosła gałąź, która doprowadziła do przyspieszenia rozwoju technologicznego i ewolucyjnego naszych praprzodków. A w konsekwencji, do narodzin naszego gatunku. Dowodzą tego nowe znaleziska z Afryki.  

Serwis „Ancient Origins” poinformował 4 czerwca 2019 roku o odkryciu w północnej Etiopii najstarszych na świecie kamiennych narzędzi pełniących rolę noży i być może broni. Międzynarodowy zespół uczonych pracował od kilku lat

na archeologicznym
stanowisku Bokol Dara.

...
Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.