Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Łowca
NA TROPIE BADAŃ, ODKRYĆ, TAJEMNIC

NA TROPIE BADAŃ, ODKRYĆ, TAJEMNIC

Marsjański gatunek człowiekaLoty ludzi na Marsa to coraz bliższa perspektywa. NASA planuje załogową misję na Marsa w 2033 r., a SpaceX zapowiedziało wysłanie takiej misji marsjańskiej już w 2024 r. i zbudowanie zaledwie rok później stałej bazy na Czerwonej Planecie.

Jakie skutki dla naszego gatunku wynikną z osiedlenia się na innej planecie? Czasopismo „Tech Times” przedstawiło 21 maja 2019 r. hipotezę dr. Scotta Solomona, biologa ewolucyjnego i wykładowcy na Uniwersytecie Rice, z której wynika, że ludzie na Marsie będą szybko ewoluować w nowy gatunek Homo.

Już w drugim pokoleniu kolonizatorów wystąpią mutacje genów zwiększających szanse przetrwania. Według dr. Solomona, kluczowe będą trzy szybko rozwijające się mutacje. Ze względu na inne ciążenie na Marsie kości staną się gęstsze, mniej podatne na złamania, poza tym promieniowanie zmieni kolor skóry, a egzystencja w sterylnym środowisku bazy osłabi układ odpornościowy. Ta ostatnia mutacja sprawi, że już po kilkunastu pokoleniach ludzie z Marsa i ludzie z Ziemi nie będą mogli się krzyżować, bo ziemskie mikroorganizmy będą zabójcze dla Marsjan.

Wszechświat młodszy o miliard lat?
Nauka za...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.