Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Ada Edelman
Mitologia Słowian

Dziewanna – bogini słowiańska
Fot.: Andy Paciorek (CC BY-SA 3.0, www.commons.wikimedia.org)

Mitologia Słowian

Mimo że mitologia słowiańska jest nam kulturowo najbliższa, znamy ją słabo, gdyż w szkołach wspomina się jedynie mitologię grecką lub rzymską. Niestety, ze względu na ograniczony materiał badawczy mitologia słowiańska zdaje się być niepełna, przynajmniej w porównaniu z tekstami skandynawskimi czy greckimi. Natomiast wierzenia i mit kosmologiczny posiadają raczej mało wyrafinowaną fabułę, przez co (w pobieżnym oglądzie) daleko im do formy, jaką szczycą się zbiory mitów innych nacji.

W tym miejscu warto przywołać wypowiedź prof. Leszka Słupeckiego: „To, co w przypadku innych mitologii wydaje się nam taką piękną, klasyczną konstrukcją, to na dobrą sprawę nie jest już mitologia tylko mitografia. Nad opracowaniem tekstów, chociażby takich jak skandynawskie Eddy, siliły się tęgie głowy i najlepsze pióra ówczesnej doby (Edda Starsza datowana jest na IX w.). Warto o tym pamiętać, sięgając po literaturę tematu”.

Idąc tym tropem, natrafiamy na dzieła Czesława Białczyńskiego, którego Mitologia słowiańska to pierwsza w historii literatury próba odtworzenia wierzeń, religii i dziejów Słowian w zamkniętym kształcie mitologii. Rzecz dopracowana literacko, prezentująca bogatą i różnorodną kulturę duchową Słowian w całym jej metafizycznym majestacie. Absolutny pisarski majstersztyk.

W ostatnich latach zainteresowanie słowiańszczyzną rośnie w lawinowym tempie. Powstało wiele publika...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.