Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Damian Trela
Odciśnięte ślady

Diabelski kamień koło Wierzbicy
Fot. z archiwum Damiana Treli

Odciśnięte ślady

W wielu miejscach Polski możemy natknąć się na kamienie o szczególnych cechach. W lasach, przy drogach, w szczerym polu, niekiedy także przy miejscach religijnego kultu leżą kamienie z wyobrażeniem stopy ludzkiej lub głazy narzutowe z odciśniętymi dłońmi, pazurami tudzież łap czy kopyt. Podania ludowe i liczne legendy mówią o diabelskich kamieniach lub tzw. bożych stopkach.

Te pierwsze identyfikuje się z aktywnością diabła, który próbował przenieść je, aby zburzyć jakąś świątynię. Z kolei „boże stopki”, noszące wyraźne ślady wgłębień stóp, to ślady święte, gdyż według legend odciskać swoje stopy miały święte osoby.

Współczesna nauka niewiele mówi o zagadkowych kamieniach, których lokalizacja często jest nieprzypadkowa. Zgodnie z wiedzą radiestezyjną kamienie te znajdują się na przecięciu linii energetycznych i ich oddziaływanie geomancyjne bywa silne. Geolodzy tłumaczą ich rozmieszczenie jako przejaw przemieszczających się mas lodowca skandynawskiego, zaś odciśnięte ślady to ich zdaniem efekt wietrzenia i erozji skalnej. Natomiast archeolodzy (tylko niektórzy, co warto podkreślić) delikatnie sugerują, że ślady na kamieniach mają genezę antropogeniczną i zostały wykonane w czasach przedchrześcijańskich w ramach kultów pogańskich.

Podobne hipotezy wysuwa...

Wydanie

W najnowszym numerze

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.